Revija Foreign Policy je za najvplivnejšega človeka na svetu razglasila Vladimirja Putina. Kljub temu pa ruski predsednik na lestvici ne zaseda prvega mesta. Ostalo je namreč prazno, saj – kot pojasnjujejo pri reviji – v današnjem svetu vsi čakajo, da odgovornost pri najzahtevnejših izzivih prevzame nekdo drug.
Tako se je na vrhu lestvice znašel Nihče. "Voditelji, ki bodo imenovani nižje na lestvici, se posvečajo lokalnim in regionalnim težavam in nimajo interesa in moči, da bi na svoja pleča sprejeli vse več transnacionalnih problemov," piše Bremmer.
Kot rečeno, naslednji je ruski predsednik. Čeprav ni tako priljubljen, kot je bil nekoč, in njegova država nima več vpliva, kot ga je imela Sovjetska zveza, "nihče na planetu ni pridobil več domače in regionalne moči kot Putin".
Na mesto za Putinom se je uvrstil predsednik ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) Ben Bernanke. Ta ima največ "vzvodov, ki jih lahko povleče, in gumbov, na katere lahko pritisne", ko gre za reševanje največjega gospodarstva na svetu. "Svet potrebuje močno ameriško gospodarstvo in Bernanke ima več neposrednega vpliva kot kdor koli drug glede tega, kdaj in kako se to zgodi," je poudaril Bremmer.
Na lestvici nato sledijo nemška kanclerka Angela Merkel, ki drži skupaj Evropo, ameriški predsednik Barack Obama, ki odloča o politikah najmočnejše države na svetu, ter predsednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi, ki je v "ključnem momentu v evropski zgodovini" zagotovil, da kri stare celine ni zastala.
Na sedmo mesto je Bremmer uvrstil kitajskega voditelja Ši Džinpinga, na osmo pa iranskega verskega voditelja ajatolo Hameneja. Na devetem mestu je direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde, na desetem pa savdski kralj Abdulah bin Abdul Aziz.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.