Na nedeljskih predsedniških volitvah v Rusiji je za zdajšnjega predsednika Vladimirja Putina glasovalo 76,7 odstotka Rusov, je po preštetju 99,8 odstotka glasovnic sporočila volilna komisija. Putin je tokrat zmagal s prepričljivejšim izidom kot pred šestimi leti, ko mu je zaupalo 'le' 64 odstotkov volivcev, in bo na čelu Rusije ostal še najmanj šest let. To je sicer za Putina, ki kot predsednik ali premier vodi Rusijo že skoraj dve desetletji, najboljši volilni izid doslej.
Putinov najbližji protikandidat, predstavnik ruske komunistične partije Pavel Grudinin, je prejel 11,8 odstotka, nacionalist Vladimir Žirinovski pa 5,7 odstotka glasov. Za televizijsko voditeljico Ksenijo Sobčak je glasovalo 1,7 odstotka Rusov, preostali štirje kandidati so dobili po manj kot odstotek glasov, še kažejo podatki državne volilne komisije.

Izid bolj ali manj znan vnaprej
V nagovoru množice na nedeljskem koncertu v Moskvi, ki je bil organiziran ob obletnici pripojitve Krima k Rusiji, se je Putin zahvalil volivcem za izkazano podporo in izpostavil, da so očitno "prepoznali dosežke preteklih let". Poudaril je, da v tovrstni podpori vidi zaupanje državljanov in upanje za nadaljnji razvoj države. Ruse je ob tem pozval, naj obdržijo enotnost.
Ker je bil izid volitev bolj ali manj znan vnaprej, so se v Kremlju predvsem bali, da bo volitve zaznamovala nizka udeležba, ki bi zmanjšala legitimnost rezultata, zato so vložili veliko truda v prepričevanje Rusov, naj pridejo na volišča. Udeležba je bila na koncu 67-odstotna in tako še nekoliko višja kot na volitvah leta 2012, ko je bila na koncu več kot 65-odstotna.
Putina so novinarji že takoj po zmagi vprašali, ali bo znova kandidiral čez šest let, v odgovor pa se je pošalil: "Kar govorite, je malce smešno. Ali mislite, da bom na tem položaju do stotega leta? Ne!"
Novi stari predsednik napovedal zmanjšanje obrambnih izdatkov
"Načrtujemo zmanjšanje naše obrambne porabe tako letos kot prihodnje leto. Vendar to ne bo vodilo v zmanjšanje naših obrambnih zmogljivosti," je Putin dejal na srečanju s tekmeci na volitvah.
"Ne bomo pristali na nikakršno oboroževalno tekmo," je zagotovil Putin, ki je sicer ta mesec v nagovoru o stanju v državi razkril novo generacijo 'nepremagljivega' jedrskega orožja.
Novo rusko orožje naj bi bilo odgovor na nedavno razkrite načrte ZDA o preoblikovanju jedrskega arzenala in razvoju novega manj zmogljivega jedrskega orožja.
Odnosi med velikima silama so v zadnjem času padli na najnižjo raven po koncu hladne vojne, in sicer predvsem zaradi konfliktov v Ukrajini in Siriji ter zaradi obtožb o ruskem vmešavanju v ameriške predsedniške volitve leta 2016.
Odnosi med Zahodom in Rusijo so se še dodatno zaostrili po nedavnem napadu z živčnim strupom na bivšega ruskega dvojnega agenta v Veliki Britaniji, za katerega je po mnenju Londona odgovorna Moskva.
Putin je dejal, da bo Moskva uporabila diplomatske kanale za rešitev nesoglasij "z našimi partnerji". "Z naše strani bomo naredili vse, kar lahko, da bodo nesoglasja z našimi partnerji rešena s političnimi in diplomatskimi sredstvi," je zagotovil.
Prva čestitka iz Srbije, ob zmagi čestitke tudi iz Kitajske in Južne Amerike
Ruskemu predsedniku je ob vnovični osvojitvi predsedniškega mandata že v nedeljo čestital srbski predsednik Aleksandar Vučić, ki mu je zaželel, da "še naprej odločno vodi svojo državo po poti napredka". "Prepričan sem, da boste s svojim izjemnim darom voditelja z jasno vizijo in močno voljo /.../ še naprej dosegali uspehe v reševanju vseh pomembnih vprašanj za Rusijo," je Putinu med drugim sporočil Vučić.
Med prvimi mu je čestital tudi kitajski predsednik Ši Džinping, ki je bil nedavno potrjen na dosmrtni predsedniški položaj.
Ši Džinping je v sporočilu hvalil odnose med državama, ki da so najboljši doslej in lahko predstavljajo "primer za vzpostavitev novega tipa mednarodnih odnosov". Kitajska je tudi pripravljena na nadaljnje spodbujanje odnosov in tako regionalnega kot globalnega miru, je dodal Ši.

Putin je čestitke prejel tudi iz Venezuele in Bolivije. Venezuelski predsednik Nicolas Maduro je pohvalil "veličasten ruski narod, ki je opravil državljansko dolžnost", bolivijski predsednik Evo Morales pa je dejal, da Putinova zmaga "varuje geopolitično ravnovesje in svetovni mir pred napadom imperializma".
Putinu so za zmago čestitali tudi predsedniki Belorusije, Kirgizistana, Azerbajdžana in Egipta ter več nekdanjih sovjetskih republik.
Za osvojitev četrtega predsedniškega mandata mu je čestital tudi sirski predsednik Bašar al Asad. "Izjemno zaupanje Rusov v vas je naravna posledica vašega izjemnega dela," je v čestitki zapisal sirski predsednik, ki uživa tako politično kot vojaško podporo Putina vse od začetka državljanske vojne v Siriji leta 2011.
Asad je še zapisal, da se Rusija "tako z besedami kot dejanji bori proti terorizmu po svetu in sirska vojska je hvaležna za vaš prispevek k uničenju terorističnih sil po večini sirskega ozemlja".

Macron zaželel Putinu uspeh pri modernizaciji Rusije
Francoski predsednik Emmanuel Macron je Putinu po zmagi zaželel uspeh pri modernizaciji Rusije.
Po telefonskem pogovoru med voditeljema so iz Elizejske palače sporočili, da je Macron zaželel Putinu uspeh pri politični, demokratični, gospodarski in socialni modernizaciji Rusije. Poudaril je tudi zavezanost konstruktivnemu dialogu med Rusijo, Francijo in Evropo.
Francoski predsednik je ruskega kolega tudi pozval, naj pomaga razjasniti napad z živčnim plinom na bivšega ruskega dvojnega vohuna Sergeja Skripala v Veliki Britaniji. Macron je "pozval ruske oblasti, naj osvetlijo odgovornost za nesprejemljiv napad v Salisburyju in ponovno prevzamejo nadzor nad programi, ki niso bili prijavljeni Organizaciji za prepoved kemičnega orožja", so sporočili iz urada francoskega predsednika.
Glede Sirije je Macron izrazil globoko zaskrbljenost zaradi razmer v mestu Afrin, ki so ga v nedeljo zavzeli uporniki s podporo turške vojske, in v Vzhodni Guti, ki jo napadajo režimske sile. Pozval je Rusijo, naj naredi vse za končanje bojev in civilnih žrtev.

Merklova pozvala k dialogu
Svetovnim voditeljem, ki so Putinu čestitali za ponovno izvolitev se je pridružila tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Ob tem je pozvala k nadaljevanju dialoga, s katerim bi naslovili glavne izzive.
Kot so sporočili iz kabineta Merklove, je nemška kanclerka Putinu prisrčno čestitala za njegovo ponovno izvolitev in še zapisala, da je "danes še bolj kot kadarkoli pomembno nadaljevati dialog med nami ter poglobiti odnose med državama in našimi ljudmi. Zaradi tega si moramo prizadevati konstruktivno nasloviti pomembne dvostranske in mednarodne izzive ter najti ustrezne rešitve".
Tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert pa je v odzivu dejal, da imata Berlin in Moskva različna stališča pri vrsti vprašanj, ki zadevajo tako rusko politiko kot konflikta v Ukrajini in Siriji. "Ne glede na vse je za nas nadaljevanje stikov z ruskim vodstvom zelo pomembno," je še dejal.
Nemški zunanji minister Heiko Mass je bil v odzivu bolj kritičen in je dejal, da bo Rusija ostala "težaven partner".
Volitve zaznamovale tudi kršitve
Volitve so po navedbah opazovalcev iz vrst ruske opozicije sicer zaznamovale številne kršitve. Ruska nevladna organizacija Golos, ki je blizu opoziciji, je sporočila, da je zabeležila več kot 2600 primerov volilnih nepravilnosti. Med drugim so zaznali številne primere večkratnega glasovanja, spreminjanja seznamov volilnih upravičencev, skrivanja volilnih skrinjic pred kamerami opazovalcev in pa predvsem različne pritiske oblasti, da ljudje morajo na volišča.
Na zmago se je odzvalo tudi več Putinovih kritikov, med njimi šahovski velemojster Gari Kasparov, ki je na Twitterju zapisal: "Vsak voditelj svobodnega sveta, ki čestita Putinu za zmago na 'volitvah', je sokriv v njegovi globalni vojni proti demokraciji. S tem spodkopavajo svoj status kot svobodno izbrani voditelji."
Predsednica ruske volilne komisije Ela Pamfilova je obtožbe o kršitvah zavrnila in ocenila, da opazovalci "nekaterih situacij ne interpretirajo pravilno". Tudi rusko notranje ministrstvo je sporočilo, da niso zaznali večjih kršitev, ki bi lahko vplivale na zakonitost volitev.
Oblasti so sicer poročale o številnih kibernetskih napadih iz tujine, med drugim na strežnike volilne komisije in sistem za avtomatsko štetje glasov, ki pa naj bi jih uspešno odbili.
Ovse opozoril na pomanjkanje prave konkurence
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je opozorila, da je predsedniške volitve v Rusiji zaznamovalo pomanjkanje prave konkurence, glasovanje pa je bilo na splošno dobro izvedeno.
Ovse je na volitve poslal 481 mednarodnih opazovalcev. "Omejevanje temeljnih svoboščin zbiranja, združevanja in izražanja je omejilo prostor za politično delovanje in povzročilo pomanjkanje prave konkurence," piše v poročilu Ovseja.
Prav tako so opozorili, da zaradi obširnega in nekritičnega poročanja večine medijev o sedanjem predsedniku vsi kandidati niso imeli enakih pogojev.
V Ovseju so tudi navedli, da so bili priprti številni aktivisti, ki so se spraševali o legitimnosti volitev.
Po oceni Ovseja je ruska volilna komisija volitve izvedla učinkovito in odprto, glasovanje pa je potekalo na urejen način kljub pomanjkljivostim, povezanim s tajnostjo glasovanja in preglednostjo štetja glasovnic.
Evropska unija je v odzivu na ruske volitve izrazila pričakovanje, da se bo Rusija odzvala na kršitve, o katerih so poročali opazovalci Ovseja. "Pričakujemo, da se bo Rusija odzvala na kršitve in pomanjkljivosti, o katerih je poročala opazovalna misija Ovseja, saj so v nasprotju z zavezami Rusije do Ovseja in drugimi mednarodnimi obveznostmi," je sporočila tiskovna predstavnica visoke zunanjepolitične predstavnice EU Federice Mogherini.
EU v sporočilu za javnost tudi ponavlja, da unija ne priznava ruske priključitve Krima in torej ne priznava volitev na tem ukrajinskem polotoku.
Opozicijski in neodvisni opazovalci so sicer poročali o polnjenju volilnih skrinjic z glasovnicami in drugih domnevnih nepravilnostih.
KOMENTARJI (262)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.