Nov dokument varnostne strategije med državami, ki predstavljajo grožnjo Rusiji, prvič uvršča tudi Združene države Amerike. To je znak, da so se odnosi med državama v zadnjih letih izjemno poslabšali, ocenjujejo analitiki. Dokument, ki ga je na silvestrovo podpisal Vladimir Putin, bo nadomestil različico iz leta 2009, ki med sovražnimi stranmi ni omenjala ne ZDA ne Nata.
V dokumentu med drugim piše, da je Rusija okrepila svojo moč, kar je razvidno v njenem reševanju globalnih in mednarodnih konfliktov. Ta okrepljena vloga Rusije je povzročila reakcijo na Zahodu, še piše v strategiji. Vodenje neodvisne politike, tako notranje kot zunanje, je povzročilo odpor ZDA in njenih zaveznikov, ki si želijo ohraniti dominanco v globalni politiki. To bi lahko vodilo v "politične, ekonomske, vojaške in informacijske pritiske" na Rusijo, so zapisali Rusi.
Odnosi med Rusijo in zahodnimi državami so se močno poslabšali, ko so si Rusi priključili Krimski polotok marca 2014. Zahod je nato Rusijo obtožil, da pomaga upornikom na vzhodu Ukrajine, medtem ko to Rusija vztrajno zanika. ZDA in EU sta nato proti Rusiji uvedle gospodarske sankcije.
Rusija v letu 2015 načrpala rekordne količine nafte
Rusija je v letu 2015 načrpala rekordnih 534 milijonov ton surove nafte, čeprav je leto zaznamovalo padanje cen zaradi presežne ponudbe na trgu, kažejo danes objavljeni podatki ruskega ministrstva za energetiko.
Proizvodnja nafte in naftnih derivatov v Rusiji se je lani povečala za 1,4 odstotka na 10,73 milijona 159-lirskih sodov, kar je največ v času po razpadu Sovjetske zveze, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax.
Močno od nafte odvisno rusko gospodarstvo so v preteklih mesecih zelo pestili padanje cen nafte ter sankcije Zahoda zaradi vloge Moskve v ukrajinski krizi. Tečaj rublja je leta 2014 izgubil približno polovico vrednosti, lani pa se je nekoliko okrepil.
Toda nedavno vnovično znižanje cen nafte – severnomorska nafta brent se je prejšnji mesec pocenila na najnižjo raven v zadnjih 11 letih – poglablja dvome v možnosti za gospodarsko okrevanje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Vse države, vključno s članicami Organizacije držav izvoznic nafte, so se osredotočile na povečanje svoje proizvodnje in prodajo kolikor je mogoče veliko svoje nafte, da ne bi izgubile tržnih deležev, pri tem pa niso opazile, da potiskajo cene navzdol," je danes za ruski radio izjavil energetski svetovalec Mihail Krutikin.
"Zdi se, da tudi Rusija sledi tej poti," je dodal. Ruska centralna banka je napovedala, da se bo obseg bruto domačega proizvoda Rusije letos v primeru vztrajanja cen nafte na zdajšnjih ravneh skrči za dva odstotka.
KOMENTARJI (283)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.