V Odesi na jugu Ukrajine se je sprva miren protestni shod sprevrgel v nasilje, ko je okoli 2000 proruskih aktivistov vdrlo v poslopje policije, pri čemer so razbili okna in vrata. Ob vzklikih "fašisti, fašisti" so zahtevali izpustitev somišljenikov, ki so bili aretirani pred dvema dnevoma med spopadi s proukrajinskimi podporniki vlade.
Specialne enote so napadalce – nekateri med njimi so bili zamaskirani in oboroženi s palicami – uspele ustaviti, nato pa so v prizadevanjih, da bi pomirile množico, izpustile okoli 30 prijetih mož, poroča Reuters, ki navaja policijske vire. Medtem pa agencija Associated Press povzema izjavo notranjega ministrstva, ki trdi, da je na prostost odkorakalo 67 aktivistov.
Protestniki so sicer zahtevali odstop guvernerja Odese Vladimirja Nemirovskega, ki so ga po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass označili za morilca ter ga obtožili odgovornosti za smrt ljudi v poslopju sindikata, kjer je v petek prišlo do požiga, pri tem pa je umrlo 38 ljudi, večinoma proruskih aktivistov.
Policija v Odesi je po petkovih nemirih sicer prijela 160 ljudi, ki so bili "najbolj aktivni v množičnih nemirih", in proti njim uvedla kriminalistično preiskavo zaradi povzročanja nemirov ter nasilja nad policijo. Protestniki so danes na bližnjih ulicah začeli postavljati barikade, s čemer želijo policiji preprečiti, da bi aretirane prepeljala na pristojno sodišče.
Do spopadov pa prihaja tudi v drugih mestih. V Lugansku je v streljanju umrl najmanj en proruski aktivist, še pet je bilo ranjenih, je v Kijevu sporočil notranji minister Arsen Avakov. "Še naprej bomo posredovali proti skrajnežem in teroristom, ki ignorirajo zakone in ogrožajo življenje državljanov," je napovedal.
V Mariupolu je vojska začela napad na zasedeno vladno poslopje. "Dali so nam pet minut, da zapustimo stavbo, nakar so začeli s streljanjem," je dejal tiskovni predstavnik separatistov Mihail Krutko.
V Konstantinovki je bilo več pripadnikov varnostnih sil ranjenih v boju za pomemben televizijski stolp. O streljanju poročajo tudi iz Krematorska in Slavjanska, kjer so v soboto izpustili opazovalce Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).
Jacenjuk za Odeso okrivil kar lastne varnostne sile
Začasni ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk je ukrajinske varnostne sile obtožil, da niso uspele ustaviti nasilja v Odesi, proruske separatiste pa, da so izzvali nemire. Skupaj z Rusijo jim je očital, da skušajo sprožiti "pravo vojno" s ciljem zrušitve Ukrajine in njene neodvisnosti.
Jacenjuk, ki je danes obiskal to črnomorsko pristanišče na jugu Ukrajine, je ponovil prepričanje, da so dogodki v Odesi del načrta Rusije, da "uniči Ukrajino". Cilj Rusije je ponoviti v Odesi to, kar se dogaja na vzhodu države, je dejal. Ob tem je Ukrajince pozval, naj se združijo in premostijo razlike, "da s tem ne bi dali teroristom, ki jih podpira Moskva, priložnosti, da razdelijo naše ljudi".
V pogovoru za britansko mrežo BBC je napovedal, da bodo sprožili obsežno in neodvisno preiskavo petkovih dogodkov, ki bo zajela vse odgovorne. Ob tem je pojasnil, da so že odstavili vodjo policije v Odesi.
'Putin je ves iz sebe'
Ruski predsednik Vladimir Putin je zaradi dogajanja v Ukrajini ves iz sebe, pravijo v Kremlju. Pokal naj bi od besa, prav tako naj bi bil pod vse večjim pritiskom, naj prek državne meje pošlje tanke in drugo orožje ter obračuna s tistimi, ki "teptajo pravice Rusov v državi".
"Gospod Putin dobi vsak dan na tisoče zahtev, naj posreduje v Ukrajini. Ljudje ga kličejo, pišejo mu obupana pisma, naj pride na pomoč. Mi mu predamo vsa ta sporočila," je dejal njegov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov in ukrajinsko vojaško akcijo na vzhodu države označil za "zločinski obračun z lastnim narodom".
V Rusiji se tudi ne strinjajo z volitvami, o katerih razmišljajo v Kijevu. "Ne vemo, o kakšnih volitvah govorijo v Kijevu, Bruslju in Washingtonu," je dejal.
Ashtonova zahteva preiskavo
Na tragedijo v Odesi se je odzvala tudi Evropska unija. Visoka predstavnica Catherine Ashton je zahtevala neodvisno preiskavo dogodka, ukrajinskim oblastem pa naložila, da poiščejo odgovorne in jih postavijo pred sodnika. Ukrajinske oblasti so medtem razglasile žalovanje za umrlimi.
Različna poročanja
Medijska poročila o dogajanju v Ukrajini se sicer zelo razlikujejo. Ukrajinske sile, ki že od petka izvajajo obsežno vojaško operacijo proti proruskim separatistom, so po poročanju BBC danes obkolile Slavjansk. Vojska naj bi zaprla vse ceste, ki vodijo v in iz Slavjanska.
Ruski mediji pa medtem navajajo povsem drugačne informacije. Po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass so proruski separatisti znova vzpostavili nadzor nad mesti Slavjansk, Konstantinovka, Andrejevka in Kramatorsk. Ukrajinske sile so se pred separatisti morale umakniti na območje letališča v Kramatorsku, je poročala ruska televizija Russia-24.
V Kramatorsku so sicer ukrajinske sile v soboto po silovitih spopadih prevzele nadzor nad televizijskim stolpom. Po navedbah Kijeva sta v spopadih umrla dva človeka, ruska državna televizija pa je poročala celo o desetih mrtvih.
KOMENTARJI (1199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.