Predsednika ZDA in Rusije Barack Obama in Vladimir Putin sta se sinoči na sedežu ZN pogovarjala za zaprtimi vrati več kot pol ure dlje kot je bilo načrtovano. Po uri in pol prvega srečanja na štiri oči po več kot dveh letih je Putin povedal, da je bil pogovor konstruktiven, poslovno naravnan in presenetljivo odkrit. ''Našla sva enake poglede, a obstajajo tudi razlike. V bistvu so zelo znane, ni potrebno, da bi jih ponavljal,'' je pojasnil Putin. Torej, rešitve kriz v Siriji in Ukrajini nista našla.
Obama ni dajal izjav, ker se mu je mudilo na lastni sprejem, ki ga ameriški predsednik tradicionalno pripravlja za svetovne voditelje v času splošne razprave novega zasedanja Generalne skupščine ZN. Novinarje je z vsebino pogovora na kratko seznanil neimenovani visoki uradnik administracije.
Glede Sirije še vedno na različnih bregovih
Pogovor na sedežu ZN se je začel s kratkim rokovanjem za kamere, kislih obrazov in brez nasmehov. ZDA so proti Rusiji uvedle sankcije zaradi kršenja ukrajinske suverenosti, glede Sirije pa zahtevajo naj predsednik Bašar al Asad zapusti položaj. Rusija to zavrača z utemeljitvijo, da so se Asadove sile edine sposobne uspešno spopasti s teroristi Islamske države (IS).
Pogovor med Obamo in Putinom se je na tem tudi končal in nobena stran ni popustila. Predstavnik administracije je razložil, da je bila polovica časa namenjena Ukrajini, polovica pa Siriji. Glede Ukrajine je Obama ponovil podporo suverenosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine ter menil, da se v naslednjih mesecih kaže pozitivna priložnost za uresničitev sporazuma iz Minska.
Rusija želi pomagati sirski armadi
Putin v svoji izjavi o Ukrajini ni izgubljal veliko besed in se je osredotočil na Sirijo. Dejal je, da ameriški predsednik in francoski predsednik Francois Hollande nista državljana Sirije in ne moreta odločati o prihodnosti države.
Rusija želi pomagati sirski armadi v boju proti terorizmu in Putin ne izključuje možnosti ruskih zračnih napadov na IS. Vendar pa kopenskih enot ne bo pošiljal v boj. "Vsaka ruska akcija bo v skladu z mednarodnim pravom," je dejal.
Rusija sicer v ZN lobira za svojo pobudo o oblikovanju široke koalicije proti IS pod okriljem Združenih narodov. O tem je v ponedeljek v svojem govoru v GS ZN, prvem po desetletju, spregovoril Putin. Kot je pojasnil, ima v mislih koalicijo, podobno tisti proti Hitlerju med drugo svetovno vojno, v njej pa bi imele ključno vlogo arabske države.
Tako ruski predsednik kot predstavnik administracije sta potrdila, da sta se sogovornika strinjala, da se morata vojski ZDA in Rusije dogovarjati in usklajevati, da ne bo prišlo do kakšnih nesrečnih srečanj na terenu v Siriji.
ZDA so na podlagi pogovora ugotovile, da so ruski cilji v Siriji jasni. To je boj proti IS in podpora Asadu. Če bo Rusija uporabljala svojo vojsko le za boj proti IS, to morda ne bo nujno slabo za pozitiven razplet v Siriji. Obratno pa, če bo Rusija utrjevala Asada na oblasti proti lastnim državljanom.
Rusija in ZDA razumeta pomen politične rešitve krize v Siriji in procesa za to rešitev. O čemer se pa še vedno ne strinjata, je kakšen naj bo končni izid.
Obama za širjenje koalicije proti IS
V torek je nato Obama na sedežu ZN gostil še vrh o boju proti terorizmu in nasilnemu ekstremizmu. Dogodka so se udeležili visoki predstavniki več kot 100 držav, 20 mednarodnih organizacij ter 120 organizacij civilne družbe. Med njimi je tudi slovenski premier Miro Cerar.
Na vrhu je Obama naznanil, da so se globalni koaliciji proti skrajni Islamski državi pridružile še Nigerija, Tunizija in Malezija.
Ponovil je, da bo za zmago nad IS potreben čas, a drugega izida ne more biti, saj skrajneži ponujajo le trpljenje in smrt. Kot je sicer opozoril, zgolj zmaga na bojišču ne bo dovolj, ampak bo treba skrajneže poraziti tudi ideološko. "Na koncu bomo prevladali mi, saj nas vodi močnejša, boljša vizija - zavezanost varnosti, priložnosti in dostojanstvu vsakega človeka."
Glede Sirije je ponovil, da ta potrebuje novega voditelja, kar bo zapleten proces tranzicije, a ZDA so pri tem pripravljene sodelovati tudi z Iranom in Rusijo.
Pred začetkom vrha sta ameriško finančno in zunanje ministrstvo razširila svoja seznama teroristov in z njimi povezanih organizacij. Med njimi so tudi trije Francozi in štirje Britanci, ki so se pridružili IS.
Na vrh so bili povabljeni tudi Rusi, a so nanj poslali le nekega nižjega diplomata, obenem pa so dogodek ostro kritizirali. Kot je ocenil veleposlanik Rusije pri ZN Vitalij Čurkin, Obamova pobuda "resno spodkopava prizadevanja ZN" v boju proti IS in terorizmu na splošno.
Poudaril je, da imajo Združeni narodi svojo lastno protiteroristično strategijo in "vse bi zlahka postorili v okviru ZN (...), a Američani ne bi bili Američani, če ne bi skušali pokazati svojega vodstva".
KOMENTARJI (834)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.