Makedonski parlament je pretekli teden sprejel ustavne amandmaje v skladu s sporazumom z Grčijo o spremembi imena države v Republiko Severno Makedonijo. Svoje mnenje na spremembo imena je sedaj podal tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki trdi, da želijo Združene države Amerike 'uveljaviti dominanco' na Balkanu, povečanje zahodnega vpliva v regiji, ki je nekdaj veljala za sod smodnika, pa naj bi le-to po Putinovih besedah destabiliziralo.
Ruski predsednik je kritiziral 'namerna prizadevanja za povečanje zahodnega vpliva' v delu sveta, ki ga Kremelj tradicionalno razume kot svoje vplivno območje: "Politika ZDA in nekaterih zahodnih držav na Balkanu, ki želijo povečati svojo prevlado v regiji, je velik destabilizacijski faktor. To bo sčasoma povečalo nezaupanje v Evropo in ustvarilo napetosti, ne pa povečalo stabilnosti," njegove besede povzema The Guardian.
Putinove izjave prihajajo v času pred njegovim napovedanim obiskom Srbije, tradicionalne največje in najbolj zveste ruske zaveznice v regiji. Ob tem je Putin obsodil tudi Natovo 'destruktivno' politiko širitve na nestabilnem Balkanu: "Večkrat smo ponovili, da vidimo Natovo širitev kot ostanek hladne vojne, kot nevedno in uničujočo vojaško in politično strategijo."

Zgodovinska sprememba imena Makedonije, ki bo končala tudi skorajda 30 let trajajoč spor z Grčijo, bo namreč državo pripeljala na pot pridružitve zvezi Nato in Evropski uniji, kar je bil tudi eden izmed glavnih argumentov za sprejetje sporazuma.
Vladimir Putin pa je ob Makedoniji izpostavil tudi Črno goro, ki jo je, po njegovih besedah, pridružitev severnoatlantskemu zavezništvu aprila 2017 pripeljala na pot 'politične nestabilnosti'.
Makedonski sporazum z Grčijo 'zahodna zarota'?
Svojo zaskrbljenost zaradi vse večjega zahodnega vpliva na Balkanu je pred dnevi izrazil tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov ter dejal, da ima Rusija verodostojne razloge za dvom o legitimnosti postopka, v skladu s katerim Makedonija spreminja svoje ime. Sporazum z Makedonijo pa je opisal kot 'zahodno zaroto', s katero želi državo povleči v zvezo Nato.

A na drugi strani so prav na Kremelj v preteklosti leteli številni očitki s strani zahodnih držav o vmešavanju v regijo, vključno z domnevno podporo poskusu državnega udara v Črni gori leta 2016. ZDA in EU sta Rusiji vmešavanje očitali tudi v primeru Makedonije, uradna Moskva naj bi namreč na vse načine skušala preprečiti, da se ta nekdanja jugoslovanska republika pridruži Natu.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.