Odstavljeni katalonski voditelj Carles Puigdemont, ki so ga 25. marca prijeli na meji z Dansko, je še vedno v nemškem priporu.
Tožilstvo nemške zvezne dežele Schleswig-Holstein pa je danes na višjem deželnem sodišču vložilo zahtevo za njegovo izročitev Španiji. O izročitvi bo zdaj odločalo špansko vrhovno sodišče, ki pa mora odločiti tudi o usodi Puigdemontove pritožbe.
Nekdanji katalonski voditelj je namreč na špansko vrhovno sodišče naslovil 85 strani dolgo pritožbo, v kateri zahteva preklic obtožb proti sebi zaradi upora in zlorabe javnih sredstev. Po obtožnici, ki jo je špansko pravosodje izdalo proti njemu po lanskoletnem referendumu o samostojnosti Katalonije, mu grozi do 30 let zapora.
Puigdemont po ponedeljkovih navedbah španskih medijev v pritožbi zanika obe očitani mu kaznivi dejanji in trdi, da na dan referenduma, 1. oktobra, ni bilo nobenega nasilja, kar je osnova za obtožbo o uporu.
Pritožba, ki jo je pripravil Puigdemontov odvetnik Jaume Alonso Cuevillas, je bila vložena v imenu še dveh bivših katalonskih ministrov, Clare Ponsati in Lluisa Puiga. Ponsatijeva, bivša katalonska ministrica za pravosodje, se je sicer minuli teden predala škotski policiji v Edinburghu.
Odločitev o izročitvi šele čez tri mesece?
Špansko vrhovno sodišče je evropski priporni nalog za Puigdemonta in več drugih nekdanjih ministrov njegove vlade izdalo 23. marca, in sicer na podlagi obtožb upora in zlorabe javnih sredstev v povezavi z referendumom in siceršnjimi prizadevanji za neodvisnost Katalonije.
Po poročanju nemških medijev naj bi odločanje zapletla obtožba upora, za katerega je po španski zakonodaja zagrožena zaporna kazen do 30 let, medtem ko v Nemčiji to ni opredeljeno kot kaznivo dejanje.
A kot je v sporočilu navedlo nemško tožilstvo, je obtožba upora - ta se nanaša na razpis neustavnega referenduma kljub pričakovanim nasilnim izgredom - v bistvu primerljiva z opredelitvijo veleizdaje v nemškem kazenskem zakoniku. Dobesedno ujemanje nemške in španske kazenske zakonodaje tako zakonsko ni nujno, je sporočilo tožilstvo v mestu Schleswig.
Po vloženi zahtevi tožilstva je zdaj na potezi višje deželno sodišče. To mora najprej odločiti o zahtevi tožilstva, da Puigdemont do končne odločitve o izročitvi ostane v priporu, nato pa še o sami izročitvi.
Kdaj naj bi sodišče o tem odločilo, še ni jasno, bi pa lahko do končne odločitve pretekli še trije meseci. Puigdemontu poleg tega preostane tudi možnost ustavne pritožbe.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.