Špansko sodišče je izdalo evropski zaporni nalog za katalonskega predsednika Carlesa Puigdemonta in še štiri katalonske ministre, ki so odpotovali v Belgijo. Puigdemont v Belgiji sicer, kot je napovedal v preteklih dneh, ne namerava zaprositi za azil. Sodišče je obenem zavrnilo možnost, da bi se Puigdemont in ministri sodišču javili preko video povezave iz Belgije, piše Spain Report.
Evropski nalog za prijetje in predajo je sodna odločba, ki jo ena od držav članic EU izda in pošlje drugi državi članici z namenom, da se oseba, ki je navedena v nalogu, aretira in preda državi, ki je nalog izdala. Organom pregona omogoča aretacijo osumljencev brez dolgotrajnih postopkov tradicionalnega izročanja.
Puigdemont je danes v intervjuju za belgijsko televizijo RTBF napovedal, da je po izdaji evropskega naloga za priprtje pripravljen sodelovati z oblastmi v Belgiji, "ne pa s španskim pravosodjem". "Nisem zbežal (iz Španije), a tam se je nemogoče dobro pripraviti (na obrambo)," je dodal. Pojasnil je še, da je odpotoval v Bruselj, da bi se izognil nasilju.
Poziva k izpustitvi ministrov
Puigdemont je sicer pozval k izpustitvi osmih odstavljenih katalonskih ministrov, za katere je sodišče odobrilo preiskovalni pripor - predvsem zato, ker se bojijo, da bodo pobegnili iz države.
Nekdanji minister za odnose s podjetji Santi Vila pa je lahko v zameno za 50.000 evrov varščine zapustil pripor, ker je tik pred razglasitvijo neodvisnosti Katalonije odstopil s položaja.
"Kot predsednik legitimne katalonske vlade zahtevam izpustitev ministrov ter podpredsednika Oriola Junquerasa," je poudaril Puigdemont.
Špansko tožilstvo je proti Puigdemontu, še 13 članom njegove vlade in šestim članom razpuščenega katalonskega parlamenta v ponedeljek vložilo obtožnice, v katerih jim med drugim očita upor in nezakonito prisvajanje javnih sredstev. Za očitana dejanja naj bi jim grozilo do 30 let zapora.
Obtoženi člani Puigdemontove vlade so se morali včeraj zglasiti na višjem sodišču v Madridu. Večina se je odzvala pozivu, omenjene peterice pa pričakovano ni bilo. Sodišče je zato odobrilo izdajo evropskega pripornega naloga.
Na novico o priprtju odstavljenih ministrov so se v Kataloniji odzvali z ogorčenjem in napovedali proteste. "Nedopustno je, da zaprejo legitimno izvoljeno vlado. Zato začenjamo teden mirnih državljanskih akcij, ki se bo zaključil z velikimi demonstracijami 12. novembra," je na družbenem omrežju Twitter sporočila aktivistična katalonska organizacija Omnium Cultural. Kot poročajo tuje tiskovne agencije, so se pred nekaterimi mestnimi hišami v Kataloniji zborovanja v podporo priprtim začela že včeraj.
Puigdemont želi biti kandidat na predčasnih volitvah
Puigdemont je v intervjuju za belgijsko televizijo RTBF dejal, da je pripravljen biti kandidat na predčasnih regionalnih volitvah v Kataloniji 21. decembra. Ob tem je dodal, da lahko volilno kampanjo vodi kjerkoli. Puigdemont, ki je še vedno v Belgiji, je sicer že v torek dejal, da bo spoštoval rezultate volitev 21. decembra, njegova stranka PDeCAT pa je v ponedeljek sporočila, da bo sodelovala na njih.
"Imamo se za legitimno vlado. Obstajati mora kontinuiteta, da se svetu pove, kaj se dogaja v Španiji. Z vlado v zaporu volitve ne bodo nevtralne, neodvisne, normalne," je še dejal Puigdemont v v naprej objavljenem izseku intervjuja.
Nemčija podpira Madrid, Škotska obsoja priprtje upornih ministrov
V EU so se zvrstili različni odzivi na priprtje katalonskih ministrov. "Z vidika zvezne vlade je Španija država, kjer vlada pravo, in kot vladni tiskovni predstavnik ne vidim razloga, da bi komentiral odločitev španskih sodišč," je danes dejal tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert ter dodal, da sicer še vedno podpirajo jasno stališče španskega premierja Mariana Rajoya.
"Za nas je pomembno, da se ohranita enotnost in ustavni red Španije," je povedal.
Evropska komisija je danes ponovila stališče, da se ne bo vmešala v španske zadeve ali evropski nalog za priprtje. "To je stvar pravosodnih oblasti, ki jih popolnoma spoštujemo," je dejala tiskovna predstavnica Evropske komisije Annika Breidthardt.
Škotska premierka Nicola Sturgeon pa je bila bolj kritična do priprtja osmih odstavljenih katalonskih ministrov. "Spor glede prihodnosti Katalonije je političen," je tvitnila. "Moralo bi se ga rešiti demokratično - ne pa z zapiranjem političnih nasprotnikov," je dodala predsednica Škotske nacionalne stranke (SNP). Ob tem je bila kritična, da bi morali vsi demokrati obsojati zaprtje izvoljenih voditeljev, ne glede na stališče, ki ga imajo o Kataloniji, saj je to narobe.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.