V Vatikanu so se odločili, da bodo zaradi škandalov, ki pretresajo svetovno javnost, uvedli psihološke teste za bodoče duhovnike. Ta ukrep je že drugi v treh letih. Heteroseksualce, ki ne morejo zadržati spolne sle, in tiste z močnimi homoseksualnimi nagnjenji bi morali po njihovih besedah resneje obravnavati že med študijem teologije. Opravljanje duhovniške službe jim bodo preprečili, če bodo rezultati psihološkega testa pokazali, da ima kandidat težave pri življenju v čistosti celibata.
Člani obče skupščine Kongregacije za katoliško vzgojo trdijo, da je Katoliška cerkev dolžna preveriti primernost kandidatov za duhovnike. Objavljeni vatikanski dokument pravi tudi, da ˝ni dovolj le prepričanje, da se je kandidat pripravljen odpovedati spolnim aktivnostim, pač pa je treba tudi oceniti njegovo spolno usmerjenost˝. Če cerkev sama ne bi mogla preučiti duševnih lastnosti duhovniških kandidatov, bodo psihološke teste opravljali tudi poklicni psihoterapevti.
Področja čustvene nezrelosti, ki jih bodo preverjali s testi, vključujejo čustvene odvisnosti, kot so negotovost spolne identitete, globoko zakoreninjene homoseksualne tendence, pomanjkanje svobode v razmerjih, pomanjkanje lojalnosti in pretirana togost značaja.
Velik korak naprej
V Vatikanu dodajajo, da testi ne bodo obvezni. Rektorji za zdaj še ne bodo mogli prisiliti bodočih duhovnikov v psihološke teste, vendar pa je po njihovih besedah to velik korak naprej v borbi za preprečevanje spolnih škandalov v tej instituciji.
Predstavniki Katoliške cerkve na Slovenskem so na svojih spletnih straneh zapisali: “Kandidati za duhovništvo so vsi polnoletni, posvečeni pa so po 24. letu starosti. Če se med šestletno pripravo na duhovništvo pokažejo kakšna deviantna spolna nagnjenja, je kandidat iz bogoslovja odslovljen in v duhovnika ni posvečen.“
Opravičilo papeža
Spolne zlorabe so v letu 2002 močno razburile ameriško javnost in povzročile verižne odzive odkrivanja grdih dejanj po vsem svetu. Na dan so začele prihajati nove zgodbe, zlasti o zlorabah najstniških otrok.
Papež Benedikt XVI. se je letos žrtvam spolnih zlorab opravičil. Dejal je, da so takšna dejanja sramotna, storilce pa je treba pripeljati pred sodišče. "Resnično mi je žal za bolečine in trpljenje, ki so jih morale prenašati žrtve, in zagotavljam jim, da delim to trpljenje z njimi," je papež povedal med mašo v Sydneyju.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.