Uporabniki družbenega omrežja Facebook in skupina Ustavimo pasje borbe opozarjajo na nov primer mučenja živali, ki se je sicer zgodil v Beogradu, a se zaradi nizkih temperatur, ki smo jim priča v teh dneh, prav lahko zgodi tudi pri nas.
V središču mesta, le nekaj metrov stran od ulice, po kateri se vsak dan sprehajajo prebivalci in vozijo avtomobili, so dobri ljudje, žal prepozno, odkrili šest let staro psičko pasme stafford. Ta je zmrznila, privezana na prekratko verigo. V svoji koči ni imela niti brisače ali krpe, ležala je na lesu. Psička naj bi bila tudi izstradana, na fotografijah ob njeni koči je moč opaziti le kruh, piščančje kosti in zmrznjeno vodo.

Živali morajo imeti izoliran prostor, kamor se lahko zatečejo pred mrazom
Že pred dnevi so na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) opozarjali, da je treba v teh mrzlih dneh poskrbeti tudi za živali.
Hišnim živalim, ki so na prostem, morajo lastniki zagotoviti dobro izoliran prostor, kamor se lahko zatečejo pred mrazom in vetrom ter več hrane za ohranjanje telesne temperature. Treba jim je zagotoviti tudi zadostno količino tekoče in zdravstveno neoporečne vode. V času hudega mraza je pomembno, da so živali čiste in suhe, saj se mokri in z blatom zamazani dlaki zmanjša izolacijska sposobnost, so sporočili.
Društvo za zaščito živali Pomurja pa svetuje, da tiste živali, ki sicer ne živijo v hiši, v času največjega mraza namestimo v garaže ali druge zaprte prostore z dnevno svetlobo. Bivališče naj bo dobro izolirano, ne sme pa biti preveliko, saj se bo v tem primeru toplota v njem porazgubila. Pomembna je tudi izolacija tal, na vhod pa lahko namestimo tudi zaščitno zaveso.
Psi potrebujejo izolirano in dvoprostorsko utico, napolnjeno z veliko slame ali toplo odejo. Postavljena mora biti v zavetrju, na njenih vratih pa naj bo zavesa, ki preprečuje vdor snega in mrzlega vetra. Pomembno je tudi pogosto menjavanje vode, ki zaradi mrzlih temperatur zmrzne in topla hrana.
V zimskem času je pomembna tudi prehrana živali, saj te porabijo veliko energije za ogrevanje telesa, zato jim je treba zagotoviti bolj izdatno in kalorično hrano. Živali mora biti vseskozi na voljo sveža voda. Tudi hrana naj bo primerne temperature za uživanje. Žival naj jo zaužije takoj, preostalo hrano pa naj lastniki odstranijo, saj prav tako lahko hitro zmrzne.
Pazite na mačke pod pokrovom avtomobila
Mačke so izredno iznajdljive pri iskanju toplega zavetja in si velikokrat poiščejo zavetje na toplem avtomobilskem motorju. Če je le možno, preden prižgemo motor avtomobila, preverimo, da mačke ni spodaj.
Živali, ki živijo v stanovanju, so še posebej občutljive na temperaturne spremembe, zato lahko pri njih pogosteje prihaja do slabega počutja in bolezni. Pozorni moramo biti na znake nelagodja zaradi mraza, kot so npr. nestrpnost, cviljenje in drhtenje. Zanje so primerni krajši sprehodi.
Hišnih ljubljenčkov, ki bivajo v hiši, naj lastniki ne puščajo dlje časa v avtomobilu, saj lahko zmrznejo. Živalim, ki se manj gibljejo, ne dajemo večjih količin hrane, saj se lahko hitro zredijo. Lastniki psov naj bodo še posebej pazljivi, da jim ne pobegnejo. V visokem snegu lahko namreč pes izgubi voh in ne najde poti domov. Poleg tega pa lahko psi, ki zaidejo v gozd ali na njive, preganjajo tudi divjad, ki išče hrano za preživetje. S tem lahko 'stopijo na rep' lovcem, ki se jih bodo zato želeli znebiti.
Po sprehodu jim sperite sol s tačk
V zimskem času predstavlja težavo tudi sol, ki se uporablja za posipanje cest. Ta ne draži le blazinic živali, pač pa lahko ob zaužitju povzroča prebavne motnje. Zato strokovnjaki lastnikom priporočajo, da po vsakem sprehod odstranijo sol in umazanijo z njihovih tačk, pri tem pa naj uporabijo mokro krpo ali pa tačke preprosto stuširajo. Tačke svojih živali lahko pred sprehodom tudi zaščitijo s posebnimi zaščitnimi mazili.
Zelo neprijetne za naše dolgodlake ljubljenčke so tudi snežne kepice, ki se jim naredijo med prsti ali po trebuhu. Kepice med prsti pogosto povzročajo bolečino, zato jih med sprehodom sproti odstranjujmo. Te nevšečnosti lahko preprečimo tako, da živalim postrižemo dlako med prsti ali pa jim obujemo posebna obuvala.
Ne smemo pozabiti tudi na ptice v okolici, kjer živimo. Če jih krmimo v okolici naših domov, moramo to početi vso zimo. Ko enkrat s krmljenjem začnemo, moramo nadaljevati vse do takrat, ko sneg skopni in si ptice lahko same začno iskati hrano, nikakor pa tega ne smemo prekiniti prej, še svetujejo v Društvu za zaščito živali Pomurja.
KOMENTARJI (287)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.