Zaradi nekaj zapletov pri pristanku je Philae namreč obtičal za pečino, ki preprečuje, da bi na njegove solarne panele padlo dovolj sončnih žarkov, da bi se napolnila baterija. Namesto predvidenih 12 ur sončnih žarkov, jim je zdaj laboratorij izpostavljen le uro in pol.
Nova priložnost za vzpostavitev komunikacije bo sicer že danes, ko se bo na njegovem obzorju pojavila Rosetta, ki ga je na 4 kilometre širok komet tudi uspešno dostavila.
So pa bili znanstveniki včeraj uspešni pri rotaciji laboratorija - tako zdaj prejema več sončne svetlobe.
Navdušenje na sedežu Ese je bilo sicer včeraj precej podobno tistemu ob novici, da je Philae uspešno pristal. V poslanem paketu podatkov so bili namreč podatki, zbrani med vrtanjem v površje kometa. Prav vrtanje v komet in analiza njegove sestave, so bili osrednja naloga misije, ki je bila torej uspešno izpolnjena. Philae je med drugim znanstvenikom poslal tudi fotografije površja s treh zornih kotov in uporabil instrument Consert. Gre za eksperiment, v katerem Philae in Rosetta skozi komet pošljeta radijske valove, da bi prepoznala njegovo notranjo sestavo.
Philae so z Rosetto v vesolje poslali leta 2004. Skupaj sta nato prepotovala 6,4 milijarde kilometrov, preden sta blizu orbite Jupitra dosegla komet 67P. Znanstveniki upajo, da bodo z eksperimenti bližje odgovorom na vprašanje, kako je nastal naš sončni sistem.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.