Kot so sporočili ameriški znanstveniki, je bil letošnji maj najtoplejši maj v sodobni zgodovini. "To je bil najtoplejši maj, odkar spremljalo podatke," je dejal Derek Arndt z ameriške uprave za oceane in ozračje NOAA. Letošnji maj je bil po meritvah agencije za 0,87 stopinje Celzija toplejši od povprečja 20. stoletja. Prejšnji rekord iz lanskega maja je bil presežen za 0,08 stopinje. To pa pomeni, da je to že drugi rekorden maj zapored.
Prikazan je odmik temperatur (v obdobju od januarja do maja letos) od temperaturnega povprečja v letih od 1981 do 2010. Siva polja označujejo predele, za katere ni podatkov.
Višje so bile tudi povprečne temperature od januarja do maja letos, in sicer od tistih leta 2010 za 0,09 stopinje Celzija. Takrat smo v prvih petih mesecih beležili temperaturne rekorde. Malo ali veliko, pomembno je, da so višje in da smo na dobri poti, da bomo letošnje leto poznali kot najbolj vroče leto v zadnjih 130 letih.
Meritve še kažejo, da so bile od začetka leta globalne povprečne temperature za 0,85 stopnje Celzija višje od povprečja v obdobju 1880-2015.
To pa je za znastvenike dovolj močan dokaz, da se trend naraščanja globalnih temperatur nadaljuje.
Višjo temperaturo morja so letos izmerili na severovzhodu in v ekvatiorijalnem delu Tihega oceana. Prav tako na območjih Barentsovega morja in v zahodnem delu Severnega Atlantika. Vsi ti toplejši morski tokovi so pomembno vplivali na višje temperature v prvih petih mesecih letošnjega leta.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.