Ameriški predsednik Barack Obama bo tudi naslednja štiri leta prebival v Beli hiši, kažejo projekcije več ameriških medijev, med drugim CNN. V njegovem domačem Chicagu, kjer razvoj dogodkov spremlja tudi sam, že slavijo. Dogajanje spremljamo v živo. Slavje se je začelo tudi v Keniji, kjer ima Obama korenine.
Romney priznal poraz
Republikanski kandidat Mitt Romney je Obamo že poklical, priznal poraz in mu čestital, nato pa stopil pred svoje privržence. Prve besede je namenil družini Obama. "Želim jim vse dobro, še posebej predsedniku, prvi dami in njunima hčerama," je dejal in Obami zaželel, da bi dobro vodil državo, ter mu objubil, da bo molil zanj in "za to veliko nacijo".
Pohvalil je svojega kandidata za podpredsednika Paula Ryana in požel velik aplavz z besedami "poleg moje žene Ann je Paul najboljša odločitev, kar sem jih kadar koli sprejel". Zatem se je zahvalil soprogi, "ljubezni mojega življenja" in ji polaskal z besedami, da bi bila čudovita prva dama. Besede zahvale je namenil tudi ostalim družinsim članom in vsem ostalim, ki so se trudili med kampanjo.
Svoje privržence je nato pozval, naj pozabijo na razlike, saj je v kriznih časih to treba storiti.
Za Romneyjem bo na oder stopil Obama.
Romneyjevi pristaši so razočarani, njihove odzive si lahko pogledate v galeriji.
V predvolilni kampanji se je boj bil predvsem za glasove na Floridi ter v Virginiji in še posebej v Ohiu, ki imajo skupaj 60 elektorskih glasov. Brez njih Romney preprosto ni mogel računati na delovno mesto v Ovalni pisarni. Štetje glasov še traja, za zdaj pa kaže, da je v vseh treh zmagal Obama.
Te države veljajo za nihajoče oziroma neodločene, saj volivci podprejo enkrat republikanskega, drugič demokratskega kandidata. V večini ostalih glasove tradicionalno namenijo eni ali drugi strani, zato je rezultate tam mogoče napovedati vnaprej. In prav to je razlog, da nazadnje nihajoče države odločijo o zmagovalcu.
Na Floridi je izid zelo tesen. Potem ko so prešteli dobrih sedem milijonov glasov, je bilo med kandidatoma le 636 glasov razlike in postavljalo se je vprašanje, ali se lahko ponovi leto 2000. Takrat je bil podobno tesen rezultat med Georgem Bushem in Alom Gorom, spor o zmagovalcu pa je razrešilo šele vrhovno sodišče. Tokrat tega scenarija vendarle ne bomo doživeli, saj je razlika znova narasla v prid Obame.
Projekcije napovedujejo tudi zmago Obame v Ohiu in prav na podlagi teh podatkov so ga že raglasili za zmagovalca volitev.
Za 18 elektorskih glasov iz Ohia se je v predvolilni kampanji bil najbolj vnet boj in oba kandidata sta to zvezno državo zato tudi večkrat obiskala. Statistika pravi, da še noben republikanski kandidat ni osvojil Bele hiše, če ni prej osvojil Ohia. Tamkajšnji volivci naj bi znali tudi odlično napovedati zmagovalca, saj v zadnjih 50 letih še niso podprli poraženca. Tradiciji se tudi tokraz niso izneverili.
V galeriji si lahko pogledate, kako je potekal volilni dan:
Romney in Obama izjemno izenačena
Obama se je veselil zmage v Kaliforniji. To sicer ni presenečenje, a njenih 55 elektorskih glasov je še kako pomembnih. Prav tako je osvojil New York (29 elektorskih glasov), New Jersey (14), Washington (12) in Michigan (16). Pričakovana je njegova zmaga v domačem Illionoisu (20 elektorjev), manj pa v Massachusettsu (11), od koder prihaja republikanski izzivalec. Še hujši udarec, ki je podobno kot Ohio in tudi Florida odločil presediško tekmo, je Romney doživel v Pensilvaniji. Do zadnjega se je namreč trudil za njenih 20 elektorjev. Wisconsin, od koder prihaja Romneyjev kandidat za podpredsednika Paul Ryan, naj bi pav tako osvojil Obama, večina volivcev naj bi ga podprla tudi v prestolnici države.
Romney naj bi osvojil Teksas, ki je glede na število elektorskih glasov – kar 38 jih ima – med pomembnejšimi državami, a volivci tam tradicionalno volijo "rdeče", torej republikance, zato bi bil drugačen rezultat pravi čudež. Nekaj podobnega velja za Georgio (16) pa tudi za Severno in Južno Karolino, ki imata skupaj 24 glasov. Romney naj bi me drugim dobil še Alabamo (9), Indiano (11), Kentucky (8), Tenessee (11).
Prvih deset glasov sta si kandidata pravično razdelila
Ameriški volilni dan se je pravzaprav začel sredi noči. Natančneje opolnoči po lokalnem času v vasici Dixville Notch v zvezni državi New Hampshire. Kraju z le nekaj nad deset prebivalci namreč že od leta 1960 pripada čast, da je prvi. Opolnoči se je tako vseh deset tamkajšnjih volilnih upravičencev zbralo, da bi oddali svoj glas. Zgodilo pa se je nekaj, kar se doslej še ni: Izid glasovanja je bil neodločen, Obama in Romney sta dobila vsak po pet glasov.
V resnici deset vaščanov iz Dixville Notcha ni glasovalo prvih. Prehitelo jih je več milijonov volivcev, ki so glas oddali predčasno. Možnosti za to so imeli že od začetka oktobra.
Romney potuje, Obama ostal doma
Tokratne volitve so bile izjemno izenačene in rezultata si zatrdno ni upal napovedati nihče. Tako predsednik Obama kot republikanski izzivalec Romney si zato tudi na volilni dan nista privoščila oddiha in sta do zadnjega nagovarjala privržence, naj oddajo svoj glas. Volilnega molk namreč v ZDA ne poznajo.
Romney je na volilni dan predvsem potoval in govoril. V boju za glasove je obiskal Cleveland v Ohiu in Pittsburgh v Pensilvaniji, kampanjo pa zaključil v kraju Manchester v New Hampshiru, prav tam, kjer jo je tudi začel. "Samo še dan nas loči od novega začetka," je obljubil zbranim.
Obama je volilni dan preživel v domačem Chicagu, kar pa ne pomeni, da je počival. Volivce je nagovarjal preko kamer, saj je imel kar nekaj intervjujev. Zadnje uradno zborovanje pa je imel v ponedeljek zvečer v Des Moinesu v Iowu, kjer se je, kot je poudarila njegova žena Michelle, pred šestimi leti vse skupaj začelo.
Mitt Romney volil v družbi žene
Volil je v domačem kraju Belmont pri Bostonu v ameriški zvezni državi Massachusetts. Ko so ga novinarji vprašali, koga je volil, jim je v smehu odgovoril: "Mislim, da veste." Dodal je še, da ima "zelo, zelo dober" občutek glede svojih možnosti.
Obama, ki je glasoval predčasno, že 25. oktobra, meni podobno o svojih možnostih. "Veselim se rezultatov in pričakujem, da bomo imeli dobro noč," je dejal med obiskom volilne pisarne v domačem Chicagu. Ob tem je nasprotniku čestital za zavzeto kampanjo.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.