Ameriški predsednik Barack Obama je na novinarski konferenci v Beli hiši glede virusa prašičje gripe zagotovil, da vlada sprejema potrebne ukrepe. Kot je poudaril, bodo v primerih izbruha okužb z virusom prašičje gripe, ki ga je imenoval virus "H1N1", po potrebi zapirali šole. Položaj je označil za zelo resnega, vendar pa poudaril, da ni razloga za paniko. Američanom je svetoval ukrepe kot proti vsaki drugi gripi – to je umivanje rok, pokrivanje ust med kašljanjem in v primeru bolezni ostati doma. Na vprašanje o možnosti zaprtja meje z Mehiko, kjer je bolezen izbruhnila, pa je odgovoril, da je to podobno zapiranju hleva, ko je konj že na paši.
Obama se je tudi zahvalil kongresu, ki je v sredo potrdil proračunsko resolucijo, ki bo podlaga za sprejemanje proračunskih zakonov za leto 2010. Poudaril je, da bodo s tem postavili podlago za prehod iz recesije v blaginjo. V nadaljevanju je opisal doseženo v prvih 100 dneh vladanja, kot je potrditev 787 milijard dolarjev vrednega stimulacijskega zakona, za katerega je povedal, da je rešil 150.000 delovnih mest in znižal davke za 95 odstotkov družin. Omenil je podaljšanje zdravstvenega zavarovanja za 11 milijonov otrok in stanovanjski načrt, ki je prispeval k povečanju števila lastnikov domov, ki so refinancirali hipoteke in plačujejo nižje obroke posojil.
Američanom se je zahvalil za potrpežljivost in obljubil, da si bo nepopustljivo prizadeval za blaginjo in varnost tudi naprej. Napovedal je prizadevanja na področju reforme zdravstva, izobraževanja in energije ter do konca leta podpis zakona o regulativnih reformah borze na Wall Streetu.
Glede zunanje politike je omenil, da je med kampanjo napovedal novo smer, kar sedaj dela. Začel je z umikom vojske iz Iraka in skupaj z zavezniki oblikoval novo strategijo za Afganistan. "Zavrnili smo lažno izbiro med varnostjo in ideali," pa je dejal glede odločitve, da zapre taborišče za teroristične osumljence Guantanamo na Kubi in prepove mučenje. Zaradi tega si je prislužil ostre kritike republikancev, z levice pa ga napadajo, ker ne preganja članov nekdanje administracije zaradi kršenja človekovih, državljanskih pravic in ustave.
Tudi tokrat ni napovedal pregona predhodnikov, vendar pa je posebno zasliševalsko tehniko vodnega deskanja, ki pri žrtvi vzbuja občutek utapljanja, naravnost označil za mučenje. Zavrnil je kritike, da je bilo mučenje potrebno, ker so tako dobili informacije, s katerimi so reševali ameriška življenja. Zagotovil je, da se lahko do potrebnih informacij pride tudi na druge načine, brez "bližnjic", ki so nevarne za družbo. Pri tem je omenil primer Velike Britanije in premierja Winstona Churchilla med drugo svetovno vojno, ki prav tako ni dovolil mučenja ujetnikov, čeprav so bili Britanci takrat pod hudim napadom nemškega letalstva.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.