
V Črni gori obeležujejo prvo obletnico neodvisnosti, pridobljene na referendumu 21. maja lani. Osrednja slovesnost je bila v Cetinju, kjer naj bi bil glavni govornik črnogorski predsednik Filip Vujanović. Parlament je zakon o
državnih praznikih, med katere je uvrstil tudi 21. maj kot dan neodvisnosti, sprejel šele v četrtek. Večina opozicijskih strank je njegovemu sprejetju nasprotovala, saj meni, da referendum ni pripeljal do sprave, ampak je poglobil razkole.
Najvišji predstavniki oblasti že več dni izpostavljajo dosežke Črne gore v prvem letu po ločitvi od Srbije, voditelji parlamentarnih opozicijskih strank pa medtem zatrjujejo, da se vladajoča večina po osamosvojitvi nima s čim pohvaliti.
Vujanović je pred dnevi obljubil, da bo tudi peto leto svojega predsedniškega mandata posvetil uveljavljanju interesov Črne gore, predsednik črnogorskega parlamenta Ranko Krivokapić pa je, da je Črna gora danes bolj zrela in politično bolj stabilna družba. Nekdanji premier Milo Đukanović, ki ga je vladajoča Demokratska stranka socialistov (DPS) v soboto ponovno izvolila za svojega predsednika, je povedal, da je druga strateška naloga Črne gore po osamosvojitvi doseganje evropske kakovosti življenja za vsakega prebivalca.

Večina opozicijskih strank pa ob dnevu neodvisnosti razmišlja drugače. Tako Naroda stranka zatrjuje, da je Črna gora res formalno neodvisna država, v resnici pa je pod protektoratom tistih mednarodnih dejavnikov, ki mašijo luknje v njenem proračunu, kar velja zlasti za ZDA. Nekdanji vodja pred referendumom najbolj vplivne opozicijske stranke (SNP) Predrag Bulatović meni, da je leto dni od plebiscita minilo v prizadevanjih vladajoče DPS, da Črno goro "zacementira kot privatno državo". Andrija Mandić, ki je na čelu trenutno najbolj vplivne opozicijske stranke, Srbske liste, pa trdi, da ni mogoče govoriti o dobrih plateh neodvisnosti, saj večina prebivalstva živi v "hudem gospodarskem suženjstvu in pod okupacijo tajkunov".
Črnogorski parlament je neodvisnost slovesno razglasil 3. junija lani, do konca meseca pa je Črno goro kot samostojno državo priznalo že približno 60 držav. Črna gora tudi ni imela nobenih večjih težav pri vključevanju v mednarodne organizacije. Zlasti so se podvizali Združeni narodi, saj je Črna gora postala njihova 192. članica že 28. junija.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.