Število smrtnih žrtev bakterije se je povzpelo na 17, potem ko so oblasti Spodnje Saške v Nemčiji danes sporočile, da je za posledicami okužbe na severu Nemčije v nedeljo umrla 84-letna ženska. Umrla je zaradi hemolitičnega uremičnega sindroma (HUS), ki ga povzroča bakterija Ehec.
Na Švedskem, kjer je s smrtno nevarnim sevom bakterije E. coli okuženih 15 ljudi, je včeraj za posledicami okužbe umrla ženska sredi petdesetih, ki se je z bakterijo okužila na potovanju po severu Nemčije. Na Češkem pa je ameriška turistka zbolela za drisko, ki jo je povzročila okužba z bakterijo Ehec. Američanka je okužena s smrtno nevarnim sevom bakterije E. coli (Ehec) serotipa 0104, ki je v Nemčiji sprožil val okužb, je sporočil pristojni laboratorij v Pragi.
Američanka je na Češko pripotovala s severa Nemčije, kjer je po lastnih navedbah jedla solato. Zdravijo jo v bolnišnici v češki prestolnici. Predstavniki Evropske unije so danes sporočili, da so trije pacienti v Združenih državah, ki kažejo posledice okužbe z Ehec bakterijo, bodisi nemški državljani bodisi ljudje, ki so v ZDA pripotovali iz severa Nemčije.
Avstrijske zdravstvene oblasti so medtem bakterijo Ehec odkrile tudi v jelenovi salami italijanskega proizvajalca Norc Toscana in posvarile pred njenim uživanjem. Sev bakterije Ehec v salami lahko vodi v hudo drisko in posledično tudi v odpoved ledvic. Avstrijska agencija za zdravje in prehransko varnost ob tem opozarja, da preiskava ni povezana s trenutnim izbruhom okužb z bakterijo Ehec v Nemčiji.
Iz slovenske veterinarske uprave (VURS) so sporočili, da po podatkih avstrijskega pristojnega organa salame iz Avstrije niso distribuirali v druge države. Italijanski pristojni organi pa naj bi v kratkem podali poročilo o ugotovitvah in o tem, ali se je salama morda znašla še v drugih evropskih državah. Potrditve o tem, ali je sporna salama tudi v Sloveniji, tako še ni, bodo pa na Vursu poizvedeli pri trgovskih mrežah v Sloveniji in v kolikor bodo ugotovili, da je bil proizvod distribuiran na slovensko tržišče, bodo takoj izvedli odpoklic salame s trga.
Slovensko kmetijsko ministrstvo: Na naši zelenjavi bakterije ni bilo
Prvi rezultati analiz vzorcev sveže zelenjave, ki so jih na slovenskem trgu odvzeli konec prejšnjega tedna, so pokazali, da E. coli pri nas ni. Rezultate mikrobioloških analiz ostalih vzorcev sicer na ministrstvu za kmetijstvo pričakujejo v prihodnjih dneh. Kmetijski inšpektorat pa ob vsaki novi informaciji, vezani na distribucijsko listo sporne zelenjave, pridobljene iz hitrega sistema obveščanja za živila in krmo, o tem sproti seznanja nosilce živilske dejavnosti, ki so vključeni v distribucijo sveže zelenjave, in tako skrbi za poostren nadzor nad dobavitelji.
Za kakovost zelenjave smo odgovorni tudi kupci sami
Ravno v času izbruha bakterije Ehec, za katero so nemške zdravstvene oblasti sprva obtoževale španske kumare, so v Zvezi potrošnikov Slovenije predstavili analize kakovosti zelenjave na slovenskih prodajnih policah.
Pregled je pokazal, da naši sosedje ponujajo bolj kakovostno zelenjavo, ki je tudi bolj jasno in pregledno označena. Pri večini zelenjave je bil označen I. kakovostni razred. V tujini je bila tudi večja ponudba ekološke zelenjave, so sporočili iz Zveze potrošnikov.
Zdravnica dr. Tanja Pajk Žontar pravi, da smo za kakovost zelenjave ''odgovorni tudi kupci. Rokavice uporabljajo le maloštevilni kupci, premetavanje, brskanje in stiskanje zelenjave seveda vpliva na njeno kakovost ter je nekorektno do kupcev, ki bodo prišli za nami.''
Pri zelenjavi v akcijski ponudbi pa potrošnikom svetujejo, naj natančno preverijo, koliko odstotkov zelenjave je še užitne oz. ali gre res za ugoden nakup. Njihov pregled je namreč pokazal, da ni bilo uporabnih vsaj 70 odstotkov delov zelenjave, čeprav znižanje cene običajno ni bilo tolikšno.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.