Britanski obrambni minister Geoff Hoon ni izključil možnosti, da bi v operacijo vključili tudi kopenske enote, vendar je po njegovih besedah za takšno odločitev še prezgodaj. Druga faza napadov je v veliki meri odvisna od prve, je dodal britanski obrambni minister.
Operacija je usmerjena na vojaške in teroristične cilje samo v tej državi, je poudaril britanski zunanji minister Jack Straw in dodal, da so bili prvi napadi učinkoviti in so povzročili veliko škode. Po njegovih besedah se bo operacija nadaljevala, dokler ameriški predsednik George Bush in britanski premier Tony Blair ne bosta ocenila učinka boja proti teroristični grožnji, ki jo predstavlja organizacija Osame bin Ladna Al Kaida.
Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je v pogovoru za televizijsko mrežo ABC dejal, da so bili napadi na Afganistan "uspešni v vseh pogledih". O nadaljevanju napadov je dejal, da "bodo, ko bodo". Rumsfeld je še dodal, da je skoraj gotovo, da je Osama bin Laden še vedno v Afganistanu.
Napad na vojaške cilje talibanov v Afganistanu je potekal tekoče in brez težav, je v telefonskem pogovoru s Pentagonom dejal eden od pilotov bombnika B-52, ki je sodeloval v vojaški operaciji zaveznikov.
Po navedbah agencije AP pa so talibanski viri sporočili, da sta napade ameriških in britanskih enot preživela tako glavni osumljenec za teroristične napade v ZDA 11. septembra Osama bin Laden kot talibanski verski voditelj, mula Mohamed Omar.
Napad na Afganistan
V nedeljo zvečer se je začela zavezniška vojaška operacija v Afganistanu, katere prvi cilj je bil onesposobiti talibansko protiletalsko obrambo in letala. Zavezniška vojaška akcija se je začela z napadi na objekte protizračne obrambe okoli afganistanske prestolnice Kabul in mesta Kandahar, so dejali predstavniki Pentagona. V Kabulu so se slišale silovite eksplozije in streljanje protiletalske obrambe. Po vsem mestu je zmanjkalo elektrike. CNN poroča o napadih na Kabul, Kandahar in Džalalabad, v katerih naj bi bile uporabljene predvsem manevrirne rakete, izstreljene z ladij, letal in iz podmornic.
Letališče v Kandaharju naj bi bilo po poročanju CNN-a popolnoma uničeno. Sile protitalibanskega Severnega zavezništva poročajo, da so bila pri Džalalabadu napadena vsaj tri taborišča bin Ladnovih teroristov.
V zavezniških napadih na cilje v Afganistanu naj bi bili po podatkih afganistanske opozicije, Severnega zavezništva, prizadeti tudi stanovanjski predeli blizu vojaških tarč. Ameriški državni sekretar Colin Powell je sicer v telefonskem pogovoru z bahrajnskim emirjem zagotovil, da so streljali izključno na vojaške cilje.
Po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass je bilo napadenih šest afganistanskih mest - Kabul, Kandahar, Kanduz, Džalalabad, Herat in Mazar-e-Šarif. Severno zavezništvo pa je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočilo, da naj bi ZDA izstrelile več kot 200 raket, ki so zadele strateške točke talibanskega režima. Po poročanju AFP naj bi talibanske sile ob 3.30 po krajevnem času v Kabulu že tretjič v nekaj urah sprožile protiletalsko obrambo.
ZDA pa poleg vojaških napadov proti talibanskemu režimu v Afganistanu vodijo tudi obsežno kampanjo informiranja afganistanskega prebivalstva. Po poročanju nemške tiskovne agencije DPA naj bi v Afganistan poleg letakov iz letal odvrgli tudi radije, s katerimi bi prebivalstvu v Afganistanu omogočili, da v svojem jeziku poslušajo poročila ameriške vojske, ki jih bodo v eter pošiljali iz posebnih letal.
Bush nagovoril Američane
Ameriški predsednik George Bush je povedal, da so se za akcijo odločili, ker talibani niso izpolnili zahteve po izročitvi glavnega osumljenca za nedavne teroristične napade na ZDA Osamo bin Ladna. Dodal je, da z ZDA na različne načine sodeluje kakih 40 držav. "Vsak narod se mora v boju proti terorizmu odločiti sam, katero pot bo ubral, saj nevtralne možnosti ni," je dejal Bush.
Opozoril je, da ZDA niso želele te operacije, vendar jo bodo izpolnile in to vojno s potrpežljivostjo tudi dobile. Bush je še zagotovil, da ZDA ne bodo prizadele afganistanskega naroda, saj so njeni prijatelji, so pa sovražniki tistih, ki dajejo podporo teroristom.
Rumsfeld o vojaški akciji
Zavezniške sile so uporabile letala, ladje in podmornice, pa tudi rakete vrste tomahawk. Letala so poletela s kopnega in morja, je potrdil ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld. Prvi val napadov na Afganistan je bil usmerjen na oporišča za urjenje teroristov, točke protiletalske obrambe in letalske baze. Ameriške in britanske enote so napad izvedle s pomočjo daljinsko vodenih raket tomahawk, ki so jih izstrelili z ameriških in britanskih ladij, vključno z ameriškimi podmornicami, v Arabskem morju. V akciji so sodelovali tudi ameriški strateški bombniki B-52 in B-1, skupaj 40 letal, je povedal poveljnik združenega poveljstva ameriške vojske Richard Myers. Ameriške in britanske sile so na teroristične cilje v Afganistanu izstrelile 50 raket, še navaja Pentagon.
Pentagon doslej ni prejel podatkov o tem, da bi talibanska zračna obramba zadela katero od ameriških letal, ki sodelujejo v napadih na Afganistan. Vsa letala so se varno vrnila na izhodišča, je povedal obrambni sekretar Rumsfeld. Ameriška televizijska postaja CNN pa je medtem poročala, da so talibani po lastnih navedbah sestrelili eno letalo. Rumsfeld je še dodal, da zavezništva letala že mečejo humanitarno pomoč. Ta operacija se je začela ob skoraj istem času kot napadi. Skupaj nameravajo ZDA v Afganistan odvreči 37.000 ton pomoči, je še pojasnil. Dve tovorni letali C-17, ki sta ponoči nad Afganistanom odvrgli humanitarno pomoč, sta se že vrnili v letalsko oporišče Ramstein na jugu Nemčije.