Ameriški predsednik George Bush je prvič v več kot petih letih na položaju uporabil pravico veta. Tako kot je napovedoval, je namreč dal veto na zakon o financiranju raziskav izvornih celic človeških zarodkov, ki ga je dan pred tem potrdil senat in ki ima podporo v javnosti. "S tem zakonom bi prestopili moralno mejo, ki jo moramo kot spodobna družba spoštovati," je pojasnil Bush svojo odločitev.
Bush je dal veto na zakon, ki obljubljajo rešitev za številne zdaj neozdravljive bolezni, dan potem, ko ga je senat v torek s 63 glasovi proti 37 potrdil. Tako kot prej predstavniškemu domu je tudi v senatu zmanjkalo nekaj glasov (senatu štirje), s katerimi bi lahko preprečili napovedani veto predsednika.
Za demokrate sicer podpora predlogu financiranja raziskav izvornih celic zarodkov iz klinik in laboratorijev, ki bi jih tako ali tako vrgli v smeti, večinoma ni sporna. Večji del republikancev pa poudarja moralno, versko in filozofsko vprašanje o trenutku nastanka življenja. Tudi Bush je zatrdil, da bi z zakonom "podprli uboj nedolžnih ljudi v upanju na medicinske koristi drugih".
Z zakonom bi odpravili tistega iz leta 2001, ki ga je podprl Bush in ki dovoljuje zvezno financiranje samo za raziskave na majhnem številu izvornih celic, ki so že takrat obstajale. Z novim zakonom bi zvezno financiranje teh raziskav razširili na kasneje pridobljene izvorne celice.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.