Prve volitve na Kosovu, odkar je država februarja lani razglasila samostojnost, so potekale v znamenju nizke volilne udeležbe. Do 17. ure je svoj glas oddalo okoli 33 odstotkov volilnih upravičencev, je sporočila volilna komisija. Volitev se je udeležilo tudi nekaj predstavnikov srbske manjšine, ki so tako ignorirali poziv Srbije k bojkotu volitev.
Več kot 2000 volišč na Kosovu se je odprlo ob 7. uri zjutraj, volitve pa so potekale mirno. Volišča so se zaprla ob 19. uri. Do 11.30 se je volitev udeležilo le 15,29 odstotka volilnih upravičencev. Predstavniki kosovske nevladne organizacije Demokracija v akciji so ob zaprtju volišč sporočili, da so volitve potekale brez težav, čez dan so zabeležili le nekaj manjšin nepravilnosti.
Najvišjo volilno udeležbo (slabih 48 odstotkov) so zabeležili v občini Hani i Elezit (Đeneral Jankovič) na meji z Makedonijo, najnižjo pa v občini Leposavić na meji s Srbijo, kjer se je volitev udeležilo zgolj 0,48 odstotka volivcev. Prve rezultate volitev naj bi objavili v noči na ponedeljek.
Volitve je nadzorovalo 180 mednarodnih in 2400 kosovskih opazovalcev. Kosovski predsednik Fatmir Sejdiu je v petek državljanom sporočil, da volitve niso pomembne samo za prihodnost Kosova, ampak so tudi pomemben izpit za nadaljnjo integracijo Kosova v EU, Nato in druge mednarodne ustanove. Hkrati je pozval vse kosovske volivce, naj se volitev udeležijo.
Po vsem Kosovu je bilo danes sicer odprtih več kot 2000 volišč. Kosovski volivci so na tokratnih volitvah izbirali župane in občinske svetnike za 36 mest, vključno s prestolnico Prištino in tremi novimi občinami s srbskim večinskim prebivalstvom: Gračanico, Ranilugom in Klokotom.
Na volitvah se je za podporo okoli 1,4 milijona volilnih upravičencev po navedbah kosovske volilne komisije potegovalo74 strank, volilnih koalicij in državljanskih skupin, od tega 23, ki zastopajo kosovske Srbe, in neodvisni kandidati. Največ možnosti za zmago naj bi imeli Demokratska stranka Kosova (PDK) kosovskega premierja Hashima Thaqija in Demokratska zveze Kosova (LDK) kosovskega predsednika Fatmirja Sejdiuja.
Po pričakovanjih se bo največja bitka odvijala za glavno mesto Priština, ki velja za oporišče LDK, v njem pa tudi živi četrtina prebivalcev Kosova. Sedanji župan iz vrst LDK Isa Mustafa naj bi imel največ možnosti za zmago, njegov najresnejši protikandidat pa je kandidat iz vrst PDK Astrit Salihu, ki pa mu pripisujejo zelo omejene možnosti za zmago. Večje spremembe bi se lahko po napovedih ljubljanskega Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije (Ifimes) zgodile v nekaterih drugih večjih mestih.
Zanimanje Kosovcev za udeležbo na volitvah sicer usiha. Tudi zaradi tega so mednarodni predstavniki Kosovce pozivali, naj na dan volitev izkoristijo "svoje demokratične pravice". Glede udeležbe na volitvah pa so razdeljeni tudi kosovski Srbi. Srbski minister za Kosovo Goran Bogdanović je nedavno izjavil, da je stališče srbskega predsednika in srbske vlade, da ni pogojev, da bi se kosovski Srbi udeležili volitev. Nekateri kosovski Srbi pa menijo, da bi morali sami vzeti usodo v svoje roke in da bi lahko izvoljeni lokalni predstavniki srbski manjšini na Kosovu koristili. Tudi skupina beograjskih intelektualcev je kosovske Srbe pozvala, naj se volitev udeležijo.
'Najpomembnejši dogodek po razglasitvi neodvisnosti'
Kosovski premier Thaqi je ob oddaji glasu na enem izmed volišč v Prištini dejal, da so tokratne volitve "najpomembnejši dogodek po razglasitvi samostojnosti". "Danes potrjujemo, da si naša država zasluži samostojnost in ima evropsko perspektivo," je dejal Thaqi.
Vodja Srbov na Kosovu in kandidat za župana v srbski enklavi Caglavica na obrobju Prištine Momčilo Trajković pa je ob oddaji glasu dejal, da je to dejanje znak boljših časov za srbsko manjšino na Kosovu, ki je od leta 1999 številčno močno upadla. Na Kosovu, večinoma v enklavah, po ocenah živi okoli 100.000 Srbov.
Srbski zunanji minister Vuk Jeremić pa je dejal, da Srbija ne priznava volitev, ki jih organizira "tako imenovana Republika Kosovo", vendar pa se ne bodo "maščevali" Srbom, ki na volitvah sodelujejo. "Kosovo je sestavni del Srbije in vedno bo tako," je bil odločen Jeremić.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.