
Vaja z imenom Mirovna misija 2005, ki bo trajala teden dni, se je začela z vojaškimi in političnimi posvetovanji med rusko in kitajsko delegacijo, ki ju vodita načelnika generalštabov obeh vojska.
Na vaji sodelujejo kopenska vojska, mornarica, zračne sile in marinci, visoki predstavniki obeh vojska pa zatrjujejo, da namen vaj ni zastraševanje kogarkoli. "Z vajo ne grozimo nobeni državi," je dejal načelnik generalštaba ruske vojske, general Jurij Balujevski.
Njegov kitajski kolega general Liang Guanglie pa je povedal, da je namen vaj okrepiti skupne interese obeh držav in "ščititi mir in stabilnost v naši regiji in po vsem svetu". Poudaril je še, da ne gre za poskus krepitve vezi med Moskvo in Pekingom, ki bi vodile v nekakšno vojaško unijo ali boj proti skupnemu sovražniku.
Zaskrbljenost Tajvana, ZDA in Japonske
Kot je za 24ur.com povedal Klemen Grošelj z obramboslovnega raziskovalnega centra na FDV, pa bi rusko-kitajske vaje lahko bile razlog za ameriško, tajvansko in japonsko zaskrbljenost.
Tajvan na primer moti dejstvo, da je vaja po svoji naravi kombinacija zračno-desantnih in pomorsko-desantnih operacij, na področju katerih se Kitajska ljudska osvobodilna armada (KLOA) že nekaj let trudi izpopolniti svoje vojaške kapacitete, da bi z njimilahko v primeru potrebe nasilno priključila Tajvan celinski Kitajski. Zato se Tajvan boji in deloma tudi ZDA, da je ključni kitajski motiv za sodelovanje v teh vajah pridobiti nekatera vojaška znanja, ki jih poseduje Ruska vojska (npr. vodenje in koordiniranje pomorsko in zračno desanstnih operacij, izvajanje kompleksnih zračnih operacij,...).
Dodaten razlog za skrb pa je želja KLOA, da pridobi nekatere tehnologije oziroma boljši vpogled vanje. Gre predvsem za strateške bombnike, letala za prečrpavanje goriva v zraku, tehnologijo odmetavnja oklepnih vozil iz transportnih letal, letala za zgodnje opozarjanje A-50 (ruski Awacs), ki jih KLOA šele razvija, in podobno. Vpogled v te tehnologije ali celo njihov nakup bi še dodatno pospešile proces modernizacije KLOA in povečale premoč KLOA napram tajvanskim oboroženim silam in s tem posredno povečale izbruh krize v Tajvanski ožini.
ZDA pa vidijo poleg tajvanskega vprašanja, dodaten razlog za zaskrbljenost, kar so tudi že javno izrazile, v porušenju širše regionalne stabilnosti še posebej v odnosih med Kitajsko in Japonsko ter splošnim kitajskim vplivom v regiji.