
Prva romska poslanka v Evropskem parlamentu, 29-letna Madžarka Livia Jaroka, je Evropsko komisijo pozvala, naj prične z ukrepi za izboljšanje življenja Romov po Evropski uniji. Romka je povedala, da Bruselj zelo dobro izvaja pritisk na nove članice, naj se ne izmikajo reševanju problematike Romov, vendar sam še ni ničesar ukrenil.

Poslanka je prepričana, da je "prava predstavnica" približno devet milijonov Romov, živečih v EU, predvsem v državah Srednje in Vzhodne Evrope. Romi so pogosto žrtve revščine in diskriminacije, veliko je brezposelnih, številni pa živijo v slabih razmerah in imajo omejen dostop do zdravstvenih storitev. "EU bi morala igrati glavno vlogo pri razvoju regij, v katerih je položaj posebej slab, denimo na obmejnem območju med Madžarsko, Slovaško, Romunijo in Ukrajino," je dejala Livia Jaroka.

Nove članice so zelo uspešne pri izpolnjevanju bruseljskih zahtev in sprejemanju formalne zakonodaje, ki preprečuje diskriminacijo, vendar Romi njenega učinka ne zaznajo. Unija bi se morala bolj dejavno vključiti v vsakodnevno življenje Romov in ustanoviti tudi telo, ki bo nadzorovalo in ugotavljalo dejanski položaj Romov. Jaroka pa nikakor ne namerava opozarjati samo na položaj Romov v Srednji in Vzhodni Evropi. Bruselj daje vtis, da je vprašanje Romov predvsem problem novih držav članic," je prepričana, vendar sama pravi, da "ne bo samo lep romski obraz v parlamentu", temveč se bo dejavno zavzemala za pravice svojih ljudi. Tako je v petek že odpotovala v Grčijo, da bi raziskala, ali držijo trditve, da naj bi oblasti zaradi bližajočih se olimpijskih iger romsko prebivalstvo pregnale z domov.