Nekatere storitve, ki jih omogočajo tudi v Sloveniji vse bolj razširjeni blackberryji, bodo v nekaterih državah prepovedane. Ravno danes je začela veljati prepoved nekaterih storitev v Savdski Arabiji. Tako uporabniki teh mobilnikov v državi ne morejo več pošiljati sporočil, saj so ta zakodirana. Kanadsko podjetje Research In Motion (RIM), ki proizvaja mobilnike, namreč uporablja posebno enkripcijsko metodo, zaradi katere državni organi ne morejo spremljati tekstovnih sporočil in tako "nadzirati morebitne nelegalne aktivnosti".
Podoben ukrep so za 11. oktober napovedali tudi Združeni arabski emirati, o tem pa razmišljajo tudi vlade v Alžiriji, Libanonu, Indoneziji in Indiji. Zaradi tega so kanadske oblasti že napovedale, da se bodo o problematiki s Savdsko Arabijo in z Združenimi arabskimi emirati na diplomatski ravni pogovorile, podobne pogovore pa je napovedala tudi ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton.
V Savdski Arabiji so trije operaterji mobilne telefonije dobili ukaz, da onemogočijo omenjeno storitev,v nasprotnem primeru pa jim grozi 1,3 milijona dolarjev kazni. Tako pošiljanje sporočil v državi ni več mogoče, prizadeti pa niso le prebivalci države, temveč tudi tuji poslovneži in turisti.
Združeni arabski emirati so sporočili, da bo prepoved začela veljati čez dobra dva meseca, če pa bo v tem času RIM zagotovil opremo, ki bo omogočala spremljanje sporočil, pa bodo prepoved preklicali. V Združenih arabskih emiratih naj bi sicer onemogočili tudi brskanje po internetu. Podobno so sporočili tudi iz Libanona.
Odnosa s strankami ne bodo ogrozili
Drugi človek družbe RIM Michael Lazaridis je za ameriški časopis Wall Street Journal povedal, da bodo problem rešili, "če bo kaj možnosti za racionalen pogovor". Dejal je tudi, da bi s tem, ko bi družba omogočila vladam nadzor nad sporočili na mobilnikih blackberry, ogrozila svoj odnos s strankami. Po njegovih besedah tega niso pripravljeni storiti.
Omenjene vlade pa niso zaskrbljene zaradi vseh uporabnikov kanadskih telefonov. Gre le za tiste, ki uporabljajo posebno enkripcijo (BlackBerry Enterprise Server), za katero morajo uporabniki doplačati. Teh naj bi bila le peščica. Gre za storitev, ki uporabnikom omogoča, da si nastavijo poseben ključ, ki ga nato sistem uporablja za enkripcijo. Do ključa ima dostop le uporabnik, RIM pa trdi, da ne obstaja noben glavni ključ, ki bi družbi omogočal vpogled v zakodirana sporočila.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.