Tujina

Prva poslanica papeža Benedikta XVI.

Vatikan/Betlehem, 25. 12. 2005 08.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Papež Benedikt XVI. je v Vatikanu v 33 jezikih vernikom zaželel srečen božič. Po dolgih letih med njimi ni bilo slovenščine.

Papež Benedikt XVI. je v božični poslanici človeštvo pozval, naj se združi v boju proti terorizmu, revščini in uničevanju okolja
Papež Benedikt XVI. je v božični poslanici človeštvo pozval, naj se združi v boju proti terorizmu, revščini in uničevanju okolja FOTO: Reuters

Papež Benedikt XVI. je v svoji prvi božični poslanici v Vatikanu pozval človeštvo, naj se združi v boju proti terorizmu, revščini in uničevanju okolja ter ustvari nov "svetovni red, utemeljen na pravičnih etičnih in gospodarskih normah". Človeku tehnologije grozi, da bo postal žrtev duhovnega razkroja in uspeha svojega lastnega razuma, je poudaril papež Benedikt XVI. pred več deset tisoč verniki na Trgu svetega Petra.

Znaki upanja v Iraku, Sveti deželi in Libanonu morajo biti potrjeni s pravičnimi in modrimi dejanji, je poudaril papež, ki je človeštvo pozval k duhovnemu prebujenju. Sodobnost je pogosto predstavljena kot bujenje razuma, kot svetloba človeštva po obdobju teme, vendar brez Jezusa "svetloba razuma ni dovolj, da bi osvetlila človeka in svet", je dejal papež, ki je poudaril, da se bo samo enotno človeštvo lahko zoperstavilo številnim zaskrbljujočim problemom.

Papež je pozval človeštvo, naj se združi v boju proti terorizmu, revščini in uničevanju okolja
Papež je pozval človeštvo, naj se združi v boju proti terorizmu, revščini in uničevanju okolja FOTO: Reuters

Pred okoli 40 tisoč verniki je papež v svojem blagoslovu mestu in svetu (urbi et orbi) tudi pozval k zaščiti vseh, ki trpijo v človekoljubnih krizah, kot je tista v sudanski pokrajini Darfur, k miru in razvoju v Afriki ter k dialogu v Aziji in na Korejskem polotoku.

Papež je vernikom v 33 jezikih zaželel tudi srečen božič. Običajnim 32 jezikom je dodal še filipinskega, božičnega voščila v slovenskem jeziku pa tokrat ni bilo. Prvo božično poslanico Benedikta XVI. so po televizijskih ekranih neposredno spremljali v 68 državah po svetu.

Polnočnica v baziliki Svetega Petra v Vatikanu
Polnočnica v baziliki Svetega Petra v Vatikanu FOTO: Reuters

Prva polnočnica Benedikta XVI.

Kristjani bi morali biti "pobudniki miru", je poudaril Benedikt XVI. v svoji pridigi, ki so jo televizijske postaje prenašale v več kot 120 držav po vsem svetu.

Papež Benedikt XVI. je v Vatikanu na svoji prvi polnočnici v vlogi papeža pozval k miru in krščanski ljubezni do bližnjih. Pri tem je še posebej poudaril pomembnost miru na Bližnjem vzhodu.

Veliko ljudi je polnočnico prek video povezave spremljalo tudi na Trgu svetega Petra. Zaradi nevarnosti terorističnih napadov so oblasti na kraju dogodka izvajale stroge varnostne ukrepe.

Jeruzalemski patriarh Michel Sabah vodi mašo v cerkvi Jezusovega rojstva v Betlehemu
Jeruzalemski patriarh Michel Sabah vodi mašo v cerkvi Jezusovega rojstva v Betlehemu FOTO: Reuters

'Popolna svoboda za Palestince'

Jeruzalemski patriarh Michel Sabah pa je v polnočnici v cerkvi Jezusovega rojstva v Betlehemu pozval h končanju nasilja med Izraelci in Palestinci. Kot je dejal Sabah pred več sto verniki, mora Izrael prenehati preganjati palestinske skrajneže, izraelska vlada premiera Ariela Šarona pa bi morala izpustiti palestinske zapornike. Svečane maše se je med drugim udeležil palestinski predsednik Mahmud Abas.

Mahmud Abas na polničnici v Betlehemu
Mahmud Abas na polničnici v Betlehemu FOTO: Reuters
V Izrael je z božičnimi prazniki prispela tudi zima. Na gori Hermon je namreč po dolgem času zapadel sneg, druge predele države pa so zajele neobičajno obsežne padavine. Prebivalci Tel Aviva so bili deležni ledenega dežja, medtem pa v Jeruzalemu še naprej upajo na sneg.

Zimsko vreme je v številnih delih države povzročilo prometne zastoje in kaos na cestah, vendar pa so se številni Izraelci po več mesecih suše kljub vsemu na pojav zime odvali z veseljem. Zaradi obsežnih nalivov je Galilejsko jezero naraslo za kar osem centimetrov.

"Izrael bi moral Palestincem podeliti popolno svobodo", je dejal jeruzalemski patriarh. Po njegovem mnenju bi morala izraelska država premisliti o svoji politiki ter si prizadevati za dosego v miru v regiji. Kot je povedal vodja rimskokatoliške cerkve na območju Izraela in palestinskih ozemelj, osebno upa v nov odnos med Palestinci in Izraelci, s čemer bi presegli obstoječe težave.

Praznovanje Jezusovega rojstva poteka v Betlehemu pod strogimi varnostnimi ukrepi. Po navedbah palestinskih oblasti izvaja na območju naloge več kot 880 predstavnikov varnostnih sil. Medtem je tiskovni predstavnik izraelske vojske sporočil, da bo vojska olajšala potovanje romarjev v Betlehem, obenem pa operativno posredovala zgolj v primeru grožnje napadov.

Maše pa so potekale tudi po Sloveniji.

Nuna moli pred oltarjem Kristusovega rojstva v Betlehemu
Nuna moli pred oltarjem Kristusovega rojstva v Betlehemu FOTO: Reuters


Božič je najbolj priljubljen cerkveni praznik

Verniki po svetu danes praznujejo božič, za veliko nočjo največji praznik krščanstva, ki pa je najbolj priljubljen cerkveni praznik med ljudmi. 25. decembra naj bi se namreč rodil Jezus Kristus in tako učlovečil božjega sina in Odrešenika, ki je s svojim naukom in kasnejšim žrtvovanjem odrešil človeka. Rojstvo malega Boga so sicer verniki sprva praznovali ob različnih datumih, dandanes pa je 25. december zlasti simbol družinskega praznika z obdarovanjem.

Kdaj natančno se je rodil Kristus, ni znano. Skoraj gotovo je, da se je rodil vsaj šest let pred našim štetjem. Božič se je praznoval ob različnih datumih, cerkvena občina v Rimu pa je imela 25. december za praznik Jezusovega rojstva že leta 336. Iz Rima se je praznovanje Kristusovega rojstva kmalu razširilo drugam. Na Vzhodu je božič postal samostojni praznik proti koncu 4. stoletja, vendar pa ni bil nikoli tako priljubljen kot epifanija - Gospodovo razglašenje, ki ga praznujejo 6. januarja.

Božične jaslice
Božične jaslice FOTO: POP TV
Božični čas se začenja na predvečer praznika Gospodovega rojstva in traja do nedelje po prazniku Gospodovega razglašenja (6. januarja), torej do nedelje Jezusovega krsta. V tem času ob večerih v nekaterih domovih katoliških družin še vedno nastajajo božične jaslice, figurice, ki prikazujejo prizore Kristusovega rojstva, poklonitve pastirjev in treh kraljev.

Okoli božiča so se spletli številni običaji in verovanja. Nastalo je veliko zgodb, pripovedk, legend, še več upodobitev in pesmi. Najstarejša znana slovenska pesem "Eno dete je rojeno" je bila na primer prvič tiskana v letu 1607, ljudstvo pa jo je pelo že v 15. stoletju.

Najbolj znana božična pesem pa je zagotovo tudi pri nas "Sveta noč, blažena noč", ki je nastala leta 1818 in jo na božični dan pojejo po skoraj vsem krščanskem svetu. Mnogi ljudje se božiča veselijo tudi zaradi obdarovanja: v večini katoliških in protestantskih dežel namreč božiček na sveti večer, 24. decembra, še vedno nosi darila, pri pravoslavcih pa 5. januarja, na predvečer praznika epifanije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta