Nekdanji sudanski notranji minister in vodja tamkajšnjih milic džandžavidov sta prva osumljenca, ki se bosta zaradi svoje domnevne vloge pri vojnih zločinih v sudanski pokrajini Darfur zagovarjala pred Mednarodnim kazenskim sodiščem (ICC).
Glavni tožilec Luis Moreno-Ocampo je namreč naročil, naj poziv na sodišče izročijo Ahmedu Harunu, ki je bil v času najhujših darfurskih spopadov na notranjem ministrstvu odgovoren za Darfur, zdaj pa je minister za humanitarne zadeve, ter poveljniku milic Aliju Kušajibu, ker obstaja utemeljen sum, da sta oba "odgovorna za zločine proti človeštvu in vojne zločine, storjene v Darfurju v letih 2003 in 2004". Ali Kušajib naj bi v tem času vodil napade na številne vasi, v katerih so zverinsko umorili več sto moških.
Moreno-Ocampo je že decembra sporočil, da je zbral dokaze o posilstvih, mučenjih, umorih in spolnemu nasilju v omenjeni sudanski pokrajini. V kratkem naj bi jih posredoval sodišču, to pa bo nato odločilo, ali bo zahtevalo aretacijo osumljencev in zanju izdalo mednarodni zaporni nalog.
Po ocenah je bilo od leta 2003 v Darfurju v spopadih med tamkajšnjimi uporniki in silami, ki jih je podpirala vlada v Kartumu, ubitih 200 tisoč ljudi, 2,5 milijona prebivalcev pa je moralo zapustiti svoj dom. Za večino grozodejstev naj bi bile odgovorne milice džandžavidov, ki jih je podpirala sudanska vlada. Kartum sicer trdi, da ni umrlo več kot 9000 ljudi.
Varnostni svet Združenih narodov je že marca 2005 z resolucijo odločil, da bo zločine v Darfurju obravnaval ICC. Združene države, ki sodišču ne priznavajo jurisdikcije, so se takrat glasovanja vzdržale, čeprav so dogajanje v sudanski pokrajini med prvimi označile za genocid.
Iz Kartuma pa so sporočili, da ICC ni pristojen za sudanske državljane in da ne bodo dovolili, da bi jim sodili zunaj sudanskih meja. Da osumljencev ne bodo predali, je poudaril tudi sudanski pravosodni minister Mohamed Ali al Mardi. "Nas ne zanima, niti ne sprejemamo tega, za kar se je odločil tožilec ICC," je dejal. "Naše stališče (glede izročanja katerega koli obtoženca) ostaja enako," je še dodal.
Sicer pa namerava Sudan zločine obravnavati pred lastnim sodiščem, že v kratkem naj bi začeli soditi več obtožencem, med njimi tudi pripadnikom vojske. Človekoljubne organizacije trdijo, da je to zgolj zavajanje, Moreno-Ocampo pa pravi, da bo dogajanje skrbno spremljal. ICC namreč lahko vskoči le v primeru, da nacionalna sodišča nočejo ali ne morejo posredovati.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.