V norveški prestolnici so razglasili letošnjo dobitnico Nobelove nagrade za mir. 10. decembra v Oslu, na obletnico smrti švedskega industrialca in izumitelja dinamita Alfreda Nobela, jo bo prejela kenijska okoljevarstvenica in namestnica kenijskega ministra za okolje in naravne vire Wangari Maathai. Nobelovo nagrado za mir podeljujejo od leta 1901, Wangari Maathai pa je prva Afričanka, ki bo prejela to 1,06 milijona evrov vredno nagrado.
Maathaijeva je po objavi nagrade dejala, da sta zaščita okolja in pospeševanje miru tesno povezana: "Okolje je zelo pomemben vidik miru, saj ko uničimo naše vire in ti postanejo redki, se zanje borimo. V pospeševanju trajnostnega razvoja sadimo zrna miru, sedaj in za prihodnost."
Za letošnjo Nobelovo nagrado za mir se je potegovalo rekordnih 194 kandidatov. Med glavnimi favoriti, ki jo poleg posameznikov lahko dobijo tudi mednarodne organizacije, so bili Mednarodna agencija za jedrsko energijo in njen vodja Mohamed El Baradej, ameriška aktivista proti jedrski energiji Richard Lugar in Sam Nunn, južnoafriški lobij, ki se zavzema za dostop do ustreznih zdravil za vse okužene z virusom HIV, Evropska unija ter kitajski zdravnik Jiang Yangyong, ki je odkril, da je Kitajska lani molčala o dejanskih razsežnostih sarsa.
Kandidati za prestižno nagrado pa so bili tudi nekdanji češki predsednik Vaclav Havel, brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva in papež Janez Pavel II.