Kazen zaradi nošenja burke je v Italiji sprožila buren odziv. Muslimani po eni strani pravijo, da je to poseg v njihovo vero, zagovorniki prepovedi nošenja burk pa kazen podpirajo in poudarjajo, da je nacionalna varnost pred verskimi prepričanji posameznikov, hkrati pa bi prepoved burk po njihovo pripomogla k večjemu dostojanstvu žensk.
A nekateri opozarjajo, da bi prepoved zakrivanja privedla do druge skrajnosti – da se muslimanske ženske po Evropi sploh ne bi več pojavljale v javnosti, ker jim možje ali družina tega ne bi dovoljevali. Prvi odziv moža 26-letne Tunizijke, ki jo je kot prvo v Italiji doletela kazen zaradi nošenja burke, je bil odločen: “Spoštujem italijanske zakone. Tukaj živim že 10 let. A ne bom dovolil, da bi Amel videli drugi moški.”
Dogodek se je sicer zgodil v severnoitalijanskem mestu Novara, kjer je na oblasti stranka italijanskega premierja Silvia Berlusconija. Prav premier se bori, da bi šla Italija po poti Belgije in Francije in v celoti prepovedala zakrivanje žensk, kazen pa bi bila med 250 in 500 evri. “Z zakonom želimo priseljence spodbuditi, da se integrirajo v našo kulturo, ne pa da se delimo,” zakon zagovarjajo v Severni ligi. Podoben odlok sicer v Novari velja že od januarja.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.