26-letni Američan Nicholas Murray trdi, da ob začetku jemanja zdravila Risperdal s strani proizvajalca ni bil opozorjen, da lahko uporaba zdravila vodi v rast prsi, zato se je odločil za tožbo.
Sodišče v Philadelphii je sedaj odločilo v njegov prid in ameriškemu farmacevtskemu gigantu Johnson & Johnson naložilo plačilo nekaj več kot sedem milijard evrov odškodnine.
Kot so na sodišču dejali odvetniki Murrayja, je hčerinsko podjetje Johnson & Johnson Janssen dalo prednost dobičku, in ne pacientom.
Iz ameriškega podjetja so že sporočili, da se bodo na sodbo pritožili, saj je po njihovem mnenju višina odškodnine "nesorazmerna", pričakujejo pa tudi, da bo sodba razveljavljena. Farmacevtski gigant se je sicer v zadnjem času že večkrat znašel na sodišču, med drugim zaradi spornih vaginalnih mrežastih vsadkov in otroškega pudra, ki naj bi vseboval azbest.

Ameriško sodišče v Oklahomi pa je avgusta podjetju naložilo plačilo 515 milijonov evrov odškodnine zaradi vloge v krizi zasvojenosti z opioidi v tej ameriški zvezni državi. Gre za prvo sodbo v civilnih tožbah proti nekemu farmacevtskemu podjetju, ker naj bi krepilo zasvojenost z opioidi med Američani.
Kot je na sodišču povedal Murray, je začel 'sporno' zdravilo Risperdal jemati leta 2003, potem ko so mu ga zdravniki predpisali za zdravljenje avtizma. Zdravilo je sicer odobreno za zdravljenje shizofrenije in bipolarne motnje, uporablja pa se tudi za druge namene.
Z očitki o nepravilnem opozarjanju na stranske učinke zdravila Risperdal pa se podjetje srečuje tudi drugod po ZDA.
Murray je sicer podjetje Johnson & Johnson zaradi zdravila Risperdal tožil že leta 2015. Takrat mu je sodišče dodelilo okoli 1,60 milijona evrov, po pritožbi podjetja pa odškodnino znižalo na 620.000 evrov.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.