Tujina

Protivojni pohod v Firencah

Firence, 09. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V okviru Evropskega socialnega foruma v Firencah se je na protivojnem pohodu zbralo prek pol milijona ljudi. Pohod je potekal mirno in brez izgredov. V Ljubljani pa so se danes končali Dnevi proti Natu.

Največja demonstracija proti morebitnemu napadu na Irak v Evropi

Pohoda se udeležuje okoli pol milijona mirovnikov
Pohoda se udeležuje okoli pol milijona mirovnikov FOTO: Reuters

Glavnina pohodnikov se mudi na cilju pohoda, na športnem stadionu v tem mestu, kjer se je že začel koncertk, nekateri udeleženci pa so se z avtobusi in vlaki že odpravili proti domu.

Organizatorji so pohod označili kot največjo demonstracijo proti morebitnemu napadu na Irak v Evropi. Po uradnih ocenah italijanske policije se je število protestnikov približalo 500.000, po navedbah organizatorjev pa naj bi jih bilo kar milijon. Za varnost v toskanski prestolnici skrbi 6000 policistov, ki pa se držijo v ozadju.

Kot je iz Firenc poročala naša novinarka Tina Čuček, je Evropski socialni forum danes potekal zelo mirno. "Odvijajo se okrogle mize, delavnice, udeleženci pa na njih razpravljajo o tako različnih temah, kot so alternativno kmetijstvo, odpis dolga najrevnejšim državam, predvsem pa vprašanje vojne in miru," je za 24 ur še poročala Tina Čuček.

Pohoda, ki predstavlja vrhunec Evropskega socialnega foruma, ki v tem mestu poteka od srede, se udeležujejo številni italijanski in tuji mirovniki, protiglobalisti, predstavniki večjih italijanskih in tujih sindikatov, komunističnih in socialističnih strank in navadni državljani, ki nasprotujejo vojni, med drugim pa se najdejo celo mehiški zapatisti. Več sto avtobusov in posebnih vlakov je sicer v Firence pripeljalo na tisoče protestnikov iz vse Evrope.

Nasprotniki globalizacije na protestu nosijo transparente s slogani in plakate s protivojnimi sporočili v različnih jezikih. Demonstrante spremlja kakih 6000 pripadnikov varnostnih sil. Policija sicer protestnike spremlja diskretno, a iz vsakega uličnega vogala. Zaradi velikega števila udeležencev je postalo začetno zbirališče pohoda v tem z umetnostno-zgodovinskimi spomeniki bogatem mestu kmalu premajhno za številne udeležence pohoda, tako da je ta na pot krenil že poldrugo uro prej, kot predvideno.

Zaprt zgodovinski del mesta

Organi javnega reda in miru so pohod le opazovali
Organi javnega reda in miru so pohod le opazovali FOTO: Reuters

Oblasti so iz strahu pred izgredi prepovedale, da bi pohod potekal skozi zgodovinski del mesta, zato je do stadiona stekel po drugih firenških četrtih. Zaradi velikega števila ljudi, ki so preplavili mesto, so oblasti med drugim zaprle tudi vrata firenške Fortezze da Basso, kjer so v okviru Evropskega socialnega foruma od srede potekale razprave o neoliberalizmu, boju proti revščini ter vojni.

Kakih 100 zamaskiranih protestnikov je demonstriralo pred sedežem multinacionalne farmacevtske družbe Menarini. Še ena skupina protestnikov pa je protestirala pred ameriškim konzulatom v središču toskanske prestolnice. Kakih 100 policistov jim je preprečilo, da bi se približali vhodu v konzulat. Sicer so si oblasti predvsem prizadevale, da se med protestnike ne bi vrinili izgredniki, ki bi lahko povzročili krvave spopade, kot so bili tisti v Genovi med vrhom G-8 junija 2001. Takrat je nek policist ustrelil mladega protestnika, več ljudi pa je bilo ranjenih.

Meščani protestnikom delili hrano in pijačo

"V Genovi so se oblasti odločile, da bodo šle nad demonstrante z vojaško silo, v Firencah pa so lokalne oblasti očitno napredne, naklonjene idejam miru in drugačnega sveta," je povedal prof. Darij Zadnikar.

Ker je bila večina trgovin zaprta so številni meščani za pohodnike poskrbeli z brezplačnim razdeljevanjem hrane. Znana italijanska pevka Irene Grandi, ki je doma prav iz Firenc, je tako med pohodnike delila sendviče in vino, nekatere pekarne so zastonj delile kruh, številni prebivalci Firenc so jim iz termovk ponujali čaj in kavo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.