"Kralj Abdulah, tu je Ali Abdulah," so med drugim vzklikali protestniki, s čimer so situacijo v svoji državi povezali z jasminovo revolucijo v Tuniziji, zaradi katere je moral tamkajšnji predsednik Zine el Abidine Ben Ali pobegniti iz države, zatočišče pa mu je kot gostu ponudil savdski kralj Abdulah.
V protestih, ki potekajo na različnih koncih Sane in so zaenkrat mirni, sodelujejo privrženci različnih opozicijskih strank, tudi islamističnih. Opozicijski voditelji so tudi že sklicali nove proteste za petek in poudarjajo, da ne bodo odnehali, dokler predsednik Ali Abdulah Saleh ne odstopi.
Predsednik je sicer v zadnjih tednih poskušal pomiriti vse glasnejše nezadovoljstvo z ukrepi, kot so namestitev dodatnih policistov in vojakov v prestolnici, povišanje plač vojakom, prepolovitev davkov na dohodek in omejevanje naraščanja cen, a to očitno ni bilo dovolj.
Protesti predstavljajo novo grožnjo tej najrevnejši arabski državi, ki je bila doslej pozornosti Zahoda deležna predvsem zaradi tamkajšnje veje Al Kaide, napadov upornikov na severu ter secesionističnih teženj na jugu države.
Proteste v Jemnu je navdihnila vstaja revnega prebivalstva v Tuniziji. Val nezadovoljstva se očitno vse bolj širi tudi v druge arabske države. V Egiptu tako v teh dneh potekajo največje protivladne demonstracije v zadnjih desetletjih.
Jemenski predsednik državi vlada že skoraj 32 let, sedanji mandat pa se mu izteče leta 2013. Predlagane spremembe ustave naj bi mu omogočile, da na oblasti ostane še dva desetletna mandata, razširile pa so se tudi govorice, da namerava kot naslednika na čelu države "ustoličiti" svojega sina.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.