Hrvaški predsednik Stipe Mesić je v petek na Dunaju ocenil, da bo Srbija na Meddržavnem sodišču (ICJ) v Haagu težko dokazala, da je bil nad Srbi med vojno na Hrvaškem v letih 1991–1995 storjen genocid.

Protitožba Srbije je odgovor na podobno tožbo, ki jo je Hrvaška proti Srbiji oziroma tedanji Jugoslaviji vložila leta 1999. V Beogradu so se za ta korak odločili zato, ker je Hrvaška 2. julija 1999 pred ICJ sprožila postopek proti tedanji Zvezni republiki Jugoslaviji zaradi domnevne kršitve Konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida med oboroženimi spopadi na ozemlju Hrvaške (1991–1995).
Podlage za protitožbo ni
"Po vojni smo proti Srbiji vložili tožbo zaradi genocida. Bili smo žrtve brutalne agresije in bili smo mnenja, da bi o tem moralo odločati mednarodno sodišče," je o odločitvi iz leta 1999 povedal Mesić in dodal: "Naša vojska ni prestopila meje. Naši vojaki v Srbiji niso nikogar ubili. Naši državljani v Srbiji niso zagrešili niti enega samega vojnega zločina, medtem ko je bilo veliko naših mest zravnanih z zemljo".
Da je Hrvaška popolnoma pripravljena na protitožbo Srbije, pa je v petek zagotovila hrvaška premierka Jadranka Kosor. "Pripravili smo vsa dejstva, s katerimi lahko dokažemo, da je pod taktirko Slobodana Miloševića zares prišlo do velikosrbske agresije na Hrvaško, do vojne, ki je nismo želeli in v kateri smo se bili dolžni braniti. Imamo vse podatke, da lahko ubranimo zgodovinsko resnico o tem," je četrtkovo odločitev Beograda komentirala Kosorjeva.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.