O možnosti, da bi protiraketni ščit, ki naj bi po prvotnih načrtih stal na poljskih in čeških tleh, zgradili na Balkanu, je poročal Radio Slobodna Evropa. Pri tem je navajal hrvaške vojne analitike, ki so prepričani, da je ena od verjetnih alternativ Kosovo.
Nekateri kljub temu ostajajo skeptični. Analitik Fran Višnar je tako mnenja, da Američani v tem trenutku bolj razmišljajo o premičnih bazah v Mediteranu in ne toliko o dragi gradnji kopenskih protiraketnih sistemih in radarjih. "Zgodbe, da bi bilo to lahko nekje na Balkanu ali v Turčiji, so pretirane in zgolj špekulacija, saj je Obama jasno povedal, da se bodo osredotočili predvsem na vojne ladje, na katerih so že sistemi za prestrezanje,“ pravi.
Strokovnjak za terorizem Pavle Kalinić pa vseeno misli, da Balkana ne gre izključiti. "Dejstvo je, da obstaja nekaj alternativ, vendar pa kopenske ne smemo zanemariti in v prvi vrsti tu mislim na Kosovo.“ Pri tem spominja, da je prav na Kosovem največja ameriška baza, takoj za Rammsteinom, poleg tega pa ima Kosovo tudi odličen strateški položaj, saj je od tam mogoče hkrati nadzorovati tako Bližnji Vzhod kot Evropo. Tamkajšnje oblasti pa tudi veliko dolgujejo Američanom za svojo državnost, zaradi česar bi bili pripravljeni na odobritev gradnje, dodaja.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.