Organizatorji protestnega shoda za delovna mesta, pravičnost in podnebje so ob današnjem shodu skozi Hyde park in druga območja Londona povezali več kot 150 sindikatov in različnih verskih in dobrodelnih skupin. Po ocenah policije se je shoda udeležilo do 35.000 ljudi, vzdušje pa naj bi bilo miroljubno.
Njihov cilj je bil opozoriti udeležence prihajajočega vrha med drugim na ukrepe za zaščito delovnih mest, proti podnebnim spremembam in za strožji nadzor nad finančnim sektorjem. Protestniki so nosili transparente z napisi, kot so Ne bomo plačali za krizo, Načrtujte s planetom v mislih, Dajte prednost ljudem in Kapitalizem vedno vodi v smrt.
Po njihovih pojasnilih stare zamisli o nereguliranih prostih trgih ne delujejo in so svetovno gospodarstvo pripeljale na rob zloma, poleg tega niso uspele v boju proti revščini in so naredile daleč premalo za prehod v nizkoogljično gospodarstvo. Zato poudarjajo, da je potrebno začeti na novo in najti nov način življenja.
Organizatorji sicer zanikajo navedbe policije, da bi se med protestnike lahko pomešali anarhisti in izzvali nasilje, hkrati pa poudarjajo, da se tako velika koalicija nikoli doslej ni združila s tako jasnim sporočilom svetovnim voditeljem.
Protesti tudi v Berlinu, Frankfurtu, Parizu in na Dunaju
Ob današnjem protestu v Londonu, ki naj bi se z različnimi protestnimi akcijami nadaljeval vse do samega vrha v četrtek, so danes podobna zborovanja potekala še v drugih evropskih mestih.
Iz Berlina in Frankfurta so poročali o več tisoč protestnikih, ki terjajo odgovornost bank za krizo namesto tega, da se dopušča, da zaradi svetovne gospodarske krize trpijo zaposleni in najrevnejši. V Frankfurtu, finančni prestolnici Nemčije, naj bi se zbralo 15.000 protestnikov.
V četrtek se bo v Londonu namreč odvil vrh G20, ki naj bi se ga med številnimi svetovnimi voditelji udeležil tudi ameriški predsednik Barack Obama. Britanski premier Gordon Brown upa, da bo vrh pomagal usmeriti svet na pot okrevanja od najgloblje recesije po 30. letih preteklega stoletja.
O protestih poročajo tudi še iz Pariza in z Dunaja. V avstrijski prestolnici se je zbralo 6500 protestnikov. Protest je potekal pod geslom Nočemo plačevati za vašo krizo, s čimer so protestniki želeli pokazati svoje nestrinjanje z dosedanjo politiko velikih gospodarstev.
V Parizu je protestiralo več sto ljudi. Po navedbah organizatorjev jih je bilo 700, medtem ko policija navaja številko 400, sicer pa so udeleženci predvsem izražali svoja nasprotovanja t.i. davčnim oazam.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.