
Radikalni šiitski verski voditelj Moktada al Sadar je ob četrti obletnici padca Bagdada in s tem tedanjega iraškega predsednika Sadama Huseina pozval k množičnim protestom proti prisotnosti ameriških vojakov v Iraku. V Nadžafu in sosednjem mestu Kufa se jih je že zbralo več sto tisoč in z zastavami in protiameriškimi plakati v rokah krenilo na pohod po mestu.
Protestniki iz Kufe se sicer že odpravljajo v Nadžaf, kjer bodo na osrednjem trgu množico nagovorili glavni al Sadrovi pomočniki, ni pa znano, ali jo bo nagovoril tudi sam al Sadr. Slednjega ni bilo videti že več kot dva meseca, ameriška vojska pa trdi, da je pobegnil v Iran, kar Teheran sicer zanika.
"To bodo iraške demonstracije v imenu vseh Iračanov. Dvignili bomo iraško zastavo in zahtevali, da okupatorji zapustijo državo," je že pred shodom dejal al Sadrov predstavnik v Nadžafu. Pentagon sicer kot največjo nevarnost za Irak vidi ravno Mahdijevo vojsko pod vodstvom al Sadra.

Zaradi strahu, da bi uporniki obletnico obeležili z novimi napadi avtomobilov bomb, ki so v zadnjem letu samo v Bagdadu terjali več tisoč življenj, so v iraški prestolnici dovoljena le vojaška vozila.
Štiri leta ameriške navzočnosti v Bagdadu
Pred štirimi leti so se ameriška oklepna vozila pripeljala na osrednji trg v Bagdadu, trg Firdos, ameriški marinci pa so podrli velik bronast kip Huseina, ki so ga prevrgli s pomočjo vrvi okoli bronastega vratu. Gre za simboliko, ki se je udejanjila decembra lani, ko so Huseina tudi dejansko obesili.

Vsak dan nove žrtve

Ameriška vojska je medtem sporočila, da je bilo v nedeljo ubitih tudi šest ameriških vojakov, štirje med njimi v Bagdadu. Od marca leta 2003 je bilo v Iraku ubitih že najmanj 3280 pripadnikov ameriške vojske.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.