S hitrostjo 4 milijone kilometrov na uro se našemu planetu približuje nova sončna nevihta. Po besedah Toma Bergerja, direktorja koloradskega centra za napovedovanje teh pojavov, gre za eno od najmočnejših sončnih neviht v zadnjih letih. Potuje v našo smer, dosegla pa naj bi nas že jutri. "Na Soncu je prišlo do ogromne ekspozije. Ker je bil izbruh usmerjen v našo smer, se nas bo oblak nabitih delcev gotovo dotaknil," pravi. A pretirana skrb je odveč, saj kot kaže, nevihta Zemlje ne bo zadela s polno močjo. Na lestvici intenzitete zato zgolj meji na oznako "ekstremno".
Novi podatki satelita kažejo, da bo glavnina nabitih delcev potovala mimo, obšla naj bi severni del našega planeta, pravi Berger. Ob tem dodaja, da bi znala sončna nevihta zmotiti delovanje nekaterih satelitov in povzročiti nekaj preglavic pri radijskih komunikacijah, a da hujšega vpliva ne bo imela. "Tokratne nevihte se nam ni potrebno bati," pravi in oddaja, da ni pričakovati izpadov elektrike.
Bodo pa na svoj račun gotovo prišli navdušeni opazovalci severnega sija. Plazma nabitih delcev bodo namreč tudi tokrat pripomogli, da bo ta spektakularen, še dodaja.
Sončne nevihte poznamo že vse od leta 1859 Sončne nevihte niso nov pojav. Prvi večji sončni izbruh je leta 1859 zabeležil britanski astronom Richard Carrington. Podrobneje se s Sončevo dejavnostjo ukvarjajo astronomi v zadnjem času. Leta 1972 je sončna nevihta povzročila izpad mednarodnih telefonskih zvez v zvezni državi Illinois. Podoben izbruh je leta 1989 povzročil geomagnetne nevihte, ki so motile preskrbo z elektriko ter povzročale zatemnitve v kanadski provinci Quebec.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.