Hrvaški protikorupcijski urad je v petek vložil novo, peto obtožnico za korupcijo proti nekdanjemu hrvaškemu premierju Ivu Sanaderju, in sicer zaradi sodelovanja pri sporni prodaji poslovnega poslopja hrvaški vladi, poroča spletni Jutarnji list. Kot dodaja, Sanaderja bremenijo, da je zaslužil 17 milijonov kun (2,3 milijona evrov).
Poleg Sanaderja so, kot neuradno trdi časnik, obtoženi tudi nekdanji minister za regionalni razvoj, gozdarstvo in vodno gospodarstvo Petar Čobanković, nekdanji saborski poslanec HDZ in znani zagrebški mesar Stjepan Fiolić ter glavni direktor podjetja Inženirski biro Mladen Mlinarević. Tožilstvo naj bi bremenilo tudi podjetje Mesnice Fiolić kot pravno osebo.
Preiskovalci Urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) so sredi julija zaslišali Sanaderja kot osumljenca v primeru sodelovanja pri sporni prodaji poslovnega poslopja v Planinski ulici v Zagrebu. Po koncu zaslišanja je Sanader pred novinarji zanikal navedbe, da se je dogovarjal glede prodaje poslopja vladi.
Preiskava je potekala pet mesecev, Uskok pa bremeni Fiolića, da je pomladi 2009 prodal sporno poslopje ministrstvu po občutno višji ceni od tiste, ki je bila na nepremičninskem trgu. Ob tem naj bi mu pomagali Sanader, Čobanković in Mlinarević, navaja še časnik.
Kot pojasnjuje, je Mlinarevićevo podjetje pripravilo prenapihnjeno oceno vrednosti poslopja in zemljišča. Pri prodaji naj bi oškodovali proračun za 26,4 milijona kun (3,5 milijona evrov).
Fiolić naj bi preiskovalcem povedal, da sta se z Mlinarevićem dogovorila za izdelavo lažne ocene vrednosti poslopja in zemljišča, ki jo je nato pripravil sodni izvedenec Mate Bitanga. V začetku preiskave je bil Bitanga osumljenec, vendar so potem ugotovili, da ni imel glavne vloge.
Hrvaški mediji so poročali, da je Čobanković preiskovalcem povedal, da je prišlo do nakupa poslopja na zahtevo Sanaderja. Jutarnji list navaja, da naj bi se Čobanković dogovoril z Uskokom za milejšo kazen, približno leto dni zapora.
Uskok bremeni Sanaderja, da je na ožjem kabinetu svoje vlade prepričal ministre o potrebi nakupa poslopja. Vlada je že naslednji dan, 2. aprila 2009, na zaprti seji pogodbo o nakupu tudi potrdila.
Pri prodaji nepremičnine je kot posrednik sodelovala tudi družba Hypo Leasing, a samo zato, da bi prekrili dejstvo, da vlada kupuje poslopje od poslanca takrat vladajoče HDZ.
Fiolić je najprej trdil, da je denar od prodaje zadržal zase, potem pa si je premislil in povedal, da je Sanaderju na njegovo zahtevo izročil približno 17 milijonov kun. Povedal naj bi tudi, da je bil Sanader jezen, ker je bil ves denar v kunah. Zahteval naj bi namreč tudi milijon evrov za domnevno lobiranje v EU.
Zaradi skrivanja Sanaderjevih umetnin so Fiolića povabili kot pričo tožilstva tudi na sojenju proti nekdanjemu premierju v aferi Fimi-media.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.