Najbolj bode v oči dejstvo, da odstotek tistih, ki podpirajo ostrejšo zakonodajo pada. Lani po strelskem pohodu v Newtownu, v katerem je umrlo 27 ljudi, je 58 odstotkov sodelujočih v Gallupovi raziskavi podprlo zaostritev zakonodaje o posesti orožja.
Zdaj pa je odstotek podpornikov zaostritve padel skoraj na zgodovinsko najnižjo raven. Odstotek je bil nižji le leta 2011, ko je zaostritev podpiralo le 43 odstotkov vprašanih.
Ob tem pa število morilskih pohodov v ZDA v zadnjih dveh letih narašča. V samo zadnjih dveh mesecih. Najstnik iz predmestja Seattlea je ubil več ljudi in nato sodil še sebi, oboroženi napadi pa so se zgodili tudi drugje po državi. Enega izmed njih je izvedel tudi Eric Frein, ki je bil na begu kar 48 dni, oblasti pa so ga prijele prejšnji teden.
Med demokrati je zaostritev orožarske zakonodaje bolj priljubljena. Podpirajo jo kar 71 podpornikov te stranke, je pa kar znatno nižja kot pred dvema letoma, ko jo je podpiralo 79 odstotkov demokratov. Med republikanci pa je slika ravno nasprotna. Za ostrejše zakone se zavzema le 29 odstotkov republikancev.
Kljub vsem strelskim pohodom pa je letos v raziskavi kar 73 odstotkov sodelujočih nasprotovalo temu, da bi lahko orožje nosili le policisti in drugi za to pooblaščeni uslužbenci. Le 26 odstotkov pa jih je menilo, da bi morala veljati ravno takšna zakonodaja.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.