
"Selitve Evropskega parlamenta iz Bruslja na mesečna plenarna zasedanja v Strasbourg evropske davkoplačevalce letno stanejo približno 200 milijonov evrov. Kot državljan Evropske unije želim, da bi bil sedež Evropskega parlamenta samo v Bruslju." Tako se glasi peticija, s katero lahko državljani na svetovnem spletu glasujejo, da bi parlament zasedal le v Bruslju, v prvih nekaj dneh pa jo je podpisalo približno 25.000 evropskih državljanov.
Za ukinitev zasedanj v Strasbourgu se je, prav tako neuspešno, zavzemal tudi evropski poslanec iz Slovenije Borut Pahor (SD/PES).
Peticijo je na spletni strani www.oneseat.eu sprožila skupina evropskih poslancev, ki želijo zbrati milijon podpisov proti sedežu parlamenta v Strasbourgu. Poslanci, ki so se združili v Kampanjo za parlamentarno reformo (CPR), so sredi tedna napovedali, da bodo v okviru svojih prizadevanjih med drugim objavili številne plakate ter oglase v časopisih, podpise pa bodo zbirali tudi na ulicah.
Evropski parlament se v skladu s sklepom vlad držav članic Evropske unije v Strasbourgu na plenarnih zasedanjih sestaja dvanajstkrat na leto. Ostala zasedanja so v Bruslju, medtem ko je v Luksemburgu upravni sedež parlamenta. Ta razdelitev za Evropski parlament pomeni več kot 200 milijonov evrov dodatnih stroškov na leto.
Pobude za ukinitev sedeža evropskega parlamenta v Strasbourgu, kamor se poslanci, njihovi asistenti in administracija enkrat mesečno selijo iz Bruslja, so v zadnjih letih sicer stalnica. Vendar pa bi morale države članice za ukinitev sedeža v Strasbourgu spremeniti veljavno pogodbo, za kar je potrebno soglasje vseh članic. Znano pa je, da Francija na to ne bo zlahka pristala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.