Po tem, ko so sinoči protesti v Beogradu dobili nove razsežnosti, saj so protestniki na čelu z Boškom Obradovićem, vodjo opozicijske stranke Dveri, vdrli v stavbo državne televizije RTS, so se danes protesti nadaljevali. Več tisoč ljudi se je opoldne zbralo pred stavbo predsedstva in jo obkolilo. "Obkoljen si, gotov si, konec je, odstopi, odstopi," so vzklikali protestniki. "Obkolili smo ga, ne more nikamor, lahko izstopi le skozi podganje kanale. Ne bomo se umaknili, ne bomo se predali, ne gremo, dokler ne vidimo konec režima," je dejal Obradović.
Med protestniki je bil tudi župan Šabca Nebojša Zelenović. "Vučić je zasužnjil institucije in upravlja z vsem," je dejal in dodal, da Vučić z javnim denarjem kupuje srbske televizije.
Pred stavbo predsedstva se je pred poldnevom zbralo več tisoč ljudi, ki so Vučića pozivale k odstopu. Oblasti so okrepile varnost, policija je protestnikom preprečila vstop v stavbo.
Po poročanju nekaterih tujih medijev naj bi policija proti protestnikom uporabila solzivec.
Protestniki so nato so sklenili človeško verigo in predsedniku več ur preprečevali, da bi palačo zapustil. Naša novinarka Tea Šentjurc, ki je v Beogradu, pravi, da je večina protestnikov mirnih, življenje v Beogradu pa kljub protestom teče normalno.
Morda ena najbolj pomenljivih izjav glede tega, zakaj se ljudje udeležujejo protestov, ki jih vodi opozicijski voditelj, je na Twitterju podal eden od protestnikov. "Stojim z ramo ob rami z Boškom Obradovićem in borim se z vso močjo za njegovo pravico, da se udeleži svobodnih volitev. Na volitvah, na katerim se bom še bolj močno boril, da ta isti Boško Obradović ostane v opoziciji. Ker se sploh ne strinjam z njegovo politiko. Evo, vam je zdaj jasno," je zapisal Srđan Trivić.
Policiji dali ultimat
Po nekaj urah vztrajanja pred predsedniško palačo, so se protestniki sprehodili do policijske postaje. Tam so zahtevali, naj izpustijo 18-letnega Pavla Cvijića, ki naj bi ga policija prijela po sobotnem vdoru v RTS, in druge pridržane zaradi protestov.
Notranje ministrstvo je namreč sporočilo, da so enega od protestnikov obsodili na 30 dni zapora zaradi "drznega in brezobzirnega delovanja v skupini". Poleg tega so aretirali še nekaj posameznikov, ki so sodelovali v sobotnem vdoru v zgradbo radiotelevizije. Pričakovati je, da bo sodišče še danes zaključilo postopke in tudi njih obsodilo.
"Medtem ko smo tukaj, policija aretira vse ljudi, ki so bili včeraj v stavbi RTS, simbol vsega tega pa je 18-letni Pavle, ki so mu odredili 30-dnevni pripor in ki ga bodo poslali v zapor. To ne bo šlo, ni kriv Pavle, ki je pokazal veliko poguma, ker je bil z nami. Če je kdo kriv, potem sem to jaz, ker sem prvi vstopil. Naj pridejo po mene, naj pridejo po vse vas," je dejal Obradović.
Vodje opozicijskega zavezništva Zveza za Srbijo (SZS) Obradović, Dragan Đilas, Zoran Lutovac in Nebojša Zelenović so se sicer želeli predati policistom. "Vsi mi, ki smo bili sinoči na RTS, prevzemamo odgovornost, ker smo zahtevali, da RTS poroča resnicoljubno," je na Twitterju zapisal Đilas.
Ker so napovedovali, da se bodo zvečer protestniki znova začeli zbirati pred stavbo RTS, so tam že čez dan poostrili varnost. Posebne enote so obkolile stavbo, ki ima več vhodov. A kot kaže, se je protest okoli 18. ure zaključil, protestniki pa so se razšli.
Obradović je pred policijsko postajo na ulici 29. november dejal, da so dali policiji rok do jutri do 15. ure, da izpusti priprte protestnike. "Če se to ne bo zgodilo, vas bomo organizatorji protestov obvestili o tem, kdaj se bomo znova zbrali, in takrat, ko se znova zberemo iz celega Beograda, iz cele Srbije, bo njihov konec blizu, z njimi je konec, oni so preteklost," je zbranim protestnikom dejal Obradović.
Vučić: Naleteli so na nekoga, ki se ničesar ne boji
Protestniki so se sicer dopoldne začeli pred stavbo predsedstva zbirati pred napovedano novinarsko konferenco predsednika Aleksandra Vučića. Ob 12. uri je predsednik Vučić novinarjem med drugim dejal: "Srbija ne bo dovolila, da se z nasiljem kogarkoli ogroža. Če mislijo, da lahko z nasiljem dosežejo politične cilje, se motijo." Dodal je, da so naleteli na "trd oreh" oziroma na nekoga, ki se ničesar ne boji. "Mislili so, da ne bodo smeli priti sem. Jaz se ne bojim. Lahko izgubim življenje. Še naprej se bom boril za Srbijo, saj ni nič bolj pomembnega, kot to," je dejal in poudaril, da ima čisto vest.
Vodjo opozicijske stranke Dveri Obradovića je označil za "fašističnega voditelja", Vuka Jeremića in Dragana Đilasa pa za tajkuna, ter jih obtožil, da se želijo zgolj "vrniti na oblast, da bi lahko znova plenili". "Jaz se borim za Srbijo, ne bojim se jih, tajkuni hočejo ponovno na oblast, ker se bojijo, ker so oropali vso državo." Dodal je, da Srbija ne bo nikoli fašistična država.
Ob tem je pozval policijo, da zaščiti vse novinarje ter dejal, da pričakuje podporo svojega naroda, reakcije zahodnih držav pa ga ne zanimajo.
In medtem ko so je bil Vučić "ujet" v stavbi predsedstva, so na Vučićevem Instagram profilu "Budučnost Srbije Aleksandar Vučić" objavili fotografijo, ki prikazuje kako predsednik Vučić in notranji minister Nebojša Stefanović igrata šah. "V Predsedstvu kratek odmor pred popoldanskimi aktivnostmi. Srbija poguma in poštenja vedno premaga nasilneže," so zapisali pod fotografijo.
Okoli 16.20. ure, ko se je množica protestnikov pred stavbo že malo razkropila, je iz stavbe izstopil Vučić. Protestniki, ki so vztrajali pred stavbo, so ga izžvižgali in vzklikali "Sram te je lahko" ter "Lažeš". Vučić pa jim je dejal: "Nič ne bo od tega."
Preberite tudi, kaj kritiki očitajo Vučiću.
Protestniki vdrli v stavbo RTS
Čeprav protivladne demonstracije potekajo že več mesecev, je v soboto znova zavrelo. Protestniki so na čelu z vodjo opozicijske stranke Dveri Boškom Obradovićem vdrli v prostore državne televizije, prvič po 20. letih – nazadnje se je to namreč zgodilo 5. oktobra 2000, ko so množične demonstracije z oblasti zrušile Slobodana Miloševića. Že prvi decembrski protesti so tudi zaradi simbolnih rogov, ki so jih uporabljali protestniki, vzbudili spomine na ne tako oddaljene dogodke iz začetka tisočletja.
Protestniki so včeraj tako zahtevali, da RTS prenaša njihov nagovor narodu. "V zadnjih mesecih smo prosili samo za eno stvar – da se dovoli organizatorjem protestov, da spregovorijo na državni televiziji," je dejal Obradović.
Sprva so vztrajali, da ne bodo odnehali, dokler njihove zahteve po gostovanju na prorežimskem nacionalnem programu ne bodo izpolnjene. Ob prihodu policije je Obradović naročil demonstrantom, naj se ne upirajo, temveč naj samo sedijo in vztrajajo.
Srbski žandarji, ki posredujejo ob hujših incidentih in kršenju javnega reda, so demonstrante, ki so vdrli v zgradbo srbske nacionalne televizije, prosili, naj zapustijo zgradbo, potem pa so ji potisnili v nižja nadstropja televizije, kasneje pa jih izgnali iz stavbe.
Pred vhodom RTS so protestniki peli srbsko himno, pridružili pa so se jim mnogi voditelji opozicijskih strank. Na protestih so sodelovali Vuk Jeremić, Zoran Lutovac, Borko Stefanović, Dragan Đilas in prvak srbske stranke SDS Boris Tadić.
Okoli polnoči je Obradović po poročanju blic.rs pozval okoli 50 tam zbranih protestnikov, naj se razidejo. A opozoril: "Nocoj nas je tukaj 50, ne bomo odšli mirno. Vsi se morajo zavedati, da nas bo naslednjič tu 50.000."
Protesti so potekali tudi v drugih srbskih mestih, tudi v drugem največjem srbskem mestu Novi Sad.
Protivladni protesti 'Eden od petih milijonov' potekajo že od decembra
V Srbiji sicer že od decembra lani vsako soboto potekajo množični protesti pod geslom "Eden od petih milijonov". Če so protesti sprva izbruhnili zaradi napada na enega od ustanoviteljev opozicijske Zveze za Srbijo Borka Stefanovića, opozicija je namreč trdila, da je v napad vpletena Vučićeva vladajoča Srbska napredna stranka, so se kmalu sprevrgli v vsesplošne protivladne proteste. Srbi so množično, kljub mrazu in snegu, odšli na ulice in med drugim zahtevali predčasne volitve – zahtevo pa je Vučić že zavrnil, "pa tudi če bi bilo na ulicah pet milijonov ljudi". In rojen je bil slogan protestov, ki se iz tedna v teden krepijo in širijo po državi.
Predsedniku Aleksandru Vučiću očitajo avtoritarno vodenje države, korupcijo ter da si je popolnoma podredil medije, preko katerih naj bi obračunaval s političnimi nasprotniki. In prav zato je ena izmed glavnih zahtev demonstrantov tudi medijska svoboda, kot predpogoj za izvedbo poštenih in svobodnih volitev.
V zadnjih tednih so se v okviru protestov tisoči sprehodili do prostorov RTS, jo polepili z napisi cenzurirano in zahtevali pravičnejše poročanje o opoziciji in protestih.
KOMENTARJI (442)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.