V drugem največjem libijskem mestu Bengazi je policija minulo noč posredovala na protirežimskem protestu, na katerem naj bi se zbralo več sto ljudi. Policija je z vodnimi topovi in gumijastimi naboji razgnala množico pred policijsko postajo v Bengaziju, pri čemer je bilo več ranjenih.
V spopadih je bilo po navedbah libijskih medijev poškodovanih 38 ljudi, med njimi naj bi bili številni policisti.
Jezna množica se je zbrala pred policijsko upravo že zgodaj zjutraj. Po poročanju BBC naj bi bil vzrok za spopade aretacija kritika vlade. Čeprav naj bi bil odvetnik že izpuščen, so se protesti nadaljevali, zato je policija napadla zbrano množico. Protestniki naj bi metali kamenje, policija pa je odgovorila z vodnimi topovi, solzivci in plastičnimi naboji. Vlada dogajanja za zdaj ni komentirala.
Protestniki so pozvali državljane, naj sodelujejo pri jutrišnjem "dnevu jeze". Upajo namreč, da bodo po egiptovskem in tunizijskem zgledu končali 41-letno vladavino Moamerja Gadafija.
"Dan jeze" so sicer sklicali na dan pete obletnice shoda, ki ga je spodbudila jeza zaradi objave karikatur preroka Mohameda, nato pa se je prelevil v proteste proti Gadafiju. V zatrtju demonstracij je bilo ubitih okoli deset ljudi, več deset je bilo ranjenih.
Včerajšnji protesti v mestu Benghazi v Libiji
Iran: Spopadi na pogrebu Spopadli so se tudi podporniki vlade in protestniki v Teheranu. "Študenti in ljudje, ki so bili na pogrebu študenta Saneea Zhaleha, so se spopadli z manjšo skupino oseb, povezanih z opozicijskim gibanjem, in jih odgnali z vzklikanjem gesel o smrti hinavcem," poročajo na spletni strani televizije IRIB. Zhaleha so ustrelili v ponedeljek, vpletene strani pa krivijo druga drugo.
Tretji dan nemirov v Bahrajnu
Več sto ljudi se je zbralo v Manami na pogrebu druge osebe, ki je bila ustreljena v spopadih med policijo in protestniki. "Naše pravice zahtevamo na miren način," je povedal 20-letni študent Bakr Akil, oblečen v majico, pobarvano z rdečo barvo, ki simbolizira njegovo pripravljenost, da da življenje za svobodo. "Sem optimističen, verjamem, da bomo s številčnostjo dosegli izpolnitev svojih zahtev,“ je še dodal.
2000 protestnikov pa je preživelo noč v šotorih v centru glavnega mesta. Policija se protestnikom tokrat ni približevala, ministrstvo za notranje zadeve pa je sporočilo, da so vse ceste prevozne.
Šiiti protestirajo, ker jih je vladajoča sunitska manjšina izključila iz gospodarskih, zdravstvenih in vladnih položajev. Razlog za nemire sta tudi revščina in visoka stopnja brezposelnosti.
Aktivisti so zahtevali tudi izpustitev političnih ujetnikov, kar je vlada že obljubila. Še ena zahteva pa je oblikovanje nove ustave.
"Združene države so zelo zaskrbljene zaradi nedavnega nasilja med protesti v Bahrajnu," je dejal predstavnik za odnose z javnostmi P. J. Crowley. "Prav tako pozivamo obe strani, naj se zadržita in izogneta nasilju."
Jemen: Saleha naj odstopi
V jemenski prestolnici Sana so se danes spopadli protivladni protestniki in privrženci jemenskega predsednika Alija Abdulaha Saleha. Ranjenih je bilo več ljudi, med njimi tudi trije novinarji. Protesti so potekali tudi v mestih Aden in Taez, ki se jih je udeležilo več tisoč ljudi. Protesti v Adnu so terjali tudi dve smrtni žrtvi.
Saleh je ponudil umik, vendar šele leta 2013, hkrati je prosil za srečanje z opozicijo, ki je pristala na pogovore.
V Adnu so izbruhnili spopadi med protestniki in policijo. Slednja je skušala razgnati protestnike in pri tem streljala nanje. Umrla sta dva protestnika, še dva pa so prepeljali v mestno bolnišnico. V spopadih so bili ranjeni tudi trije novinarji, med njimi fotograf ameriške tiskovne agencije AP in snemalec arabske televizije Al Arabija. Pretepli naj bi ju Salehijevi privrženci.
Pred pravosodnim ministrstvom v Sani svoj protest nadaljujejo tudi sodniki, ki že drugi dan zapored zahtevajo večjo neodvisnost pravosodja in razrešitev vrhovnega sodnega sveta. Poleg sodnikov stavkajo tudi zaposleni v državnih podjetjih. Stavko je danes začelo okoli 300 zaposlenih v jemenskem državnem naftnem podjetju, ki zahtevajo odstop vodstva. Že tretji dan protestirajo tudi zaposleni v javnem elektrodistribucijskem podjetju in pa v podjetju za upravljanje pristanišča v Adenu, ki so v ponedeljek vdrli v prostore družbe in prisilili njenega direktorja, da je zapustil pisarno.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.