Vodja Juščenkove volilne kampanje Oleksander Zinčenko je po glasovanju poslancev sporočil, da je opozicija prekinila pogajanja z oblastmi o izhodu iz politične krize in da bodo obnovili blokado sedeža vlade, pa tudi parlamenta in predsedniške palače. Zahtevali so sklic izrednega zasedanja parlamenta že za v torek zvečer, na katerem bi razpravljali o odstavitvi Janukovičeve vlade in generalnega tožilca Henadija Vasiljeva ter oblikovanju vlade narodne enotnosti. Pred več deset tisoči protestnikov na Trgu neodvisnosti v Kijevu pa je opozicijski poslanec Taras Spetskiv še pozval k mobilizaciji vseh pristaše opozicije. "Oblast, Kučma in Janukovič so pogajanja izrabili za nadaljnje goljufije," je dejal Spetskiv.
Ker se kriza vedno bolj zaostruje, so svoj prihod napovedali posredniki iz Evropske unije, Litve, Rusije in Poljske, ki naj bi v Ukrajino prispeli v sredo.
Protestniki prekinili zasedanje
V Kijevu so opozicijski protestniki skušali vdreti v poslopje parlamenta, kjer naj bi se poslanci izrekli o nezaupnici premieru in spornemu zmagovalcu predsedniških volitev 21. novembra Viktorju Janukoviču. Predsednik parlamenta Vladimir Litvin je nato prekinil zasedanje, ki se bo nadaljevalo v sredo.
Nezaupnica brez podpore
Parlament v prvem branju ni sprejel nezaupnice premieru; predlog je namreč podprlo samo 196 od 410 poslancev, medtem ko je bilo za sprejetje potrebnih 226 glasov. Poslanci so nato načeloma sprejeli ukrep, s katerim bi razveljavili sobotno nezavezujočo odločitev parlamenta, da je drugi krog volitev neveljaven. Ta korak pa je razjezil opozicijske protestnike.
Več sto protestnikov je predrlo varnostni obroč pred ukrajinskim parlamentom, k njim pa so nato stopili poslanci, da bi se pogovorili. Litvin je protestnike pozval, naj ne skušajo zasesti poslopja parlamenta, in preložil zasedanje na sredo. Obljubil jim je še, da parlament ne bo spreminjal svoje odločitve o razveljavitvi drugega kroga predsedniških volitev.
Pred glasovanjem je v parlamentu nastopil tudi opozicijski predsedniški kandidat Juščenko, ki je v govoru zahteval odstop Janukovičeve vlade. "Vlada mora odstopiti zaradi idej o avtonomiji, razširjenih na vzhodu države, zaradi slabega ravnanja s proračunom, zaradi poneverb med volitvami. Vi delite Ukrajino," je dejal Juščenko.
Predsednik Leonid Kučma, ki že deset let predseduje Ukrajini, je pred zasedanjem izjavil, da bo morda popustil pritisku javnosti in razpisal nov krog volitev.
Ruski predsednik Vladimir Putin, ki sicer podpira izvolitev Janukoviča, in nemški kancler Gerhard Schröder sta izjavila, da bosta v primeru novih volitev spoštovala rezultat. "To, kar se danes dogaja v Ukrajini, nas vse bolj skrbi. Razmere se približujejo ali razkolu države ali prelivanju krvi. Drugačnega razpleta ne vidim,"
Medtem se je znova sestalo tudi ukrajinsko vrhovno sodišče, potem ko je včeraj začelo preučevati pritožbo opozicije, ki zaradi domnevnih poneverb na volitvah izpodbija zmago Janukoviča na volitvah.
Kot je povedala predstavnica sodišča Liana Šapošnikova, bi lahko zaslišanja na sodišču trajala več dni. Opozicija je sicer v ponedeljek spremenila obtožbo in zdaj zahteva razveljavitev drugega kroga volitev na vsem ukrajinskem ozemlju, ne le v ruskogovorečih regijah Doneck in Luhansk. Zahteva tudi, da za predsednika razglasijo zmagovalca prvega kroga volitev 31. oktobra Juščenka. Vrhovno sodišče je edino pristojno za razveljavitev drugega kroga volitev, ki so ga po mnenju opozicije in mednarodnih opazovalcev zaznamovale poneverbe.
Janukovič: Če bo moja zmaga potrjena, bom Juščenka predlagal za premiera
Premier Janukovič je medtem na novinarski konferenci izjavil, da bi, če bo vrhovno sodišče razveljavilo volitve, morale potekati nove volitve, a brez njega in Juščenka. "Če bo vrhovno sodišče v skladu s pritožbo opozicije spoznalo, da so bile volitve v regijah Doneck in Luhansk poneverjene, sem pripravljen državljane teh regij pozvati, naj gredo znova volit," je povedal. Če bodo volitve razveljavljene, "predlagam izvedbo novih volitev Ukrajini, a brez mojega sodelovanja in brez sodelovanja Viktorja Juščenka", da bi se izognili delitvi države, je dodal Janukovič.
Ukrajinski premier je še povedal, da bo, če bodo potrdili njegovo zmago na volitvah, Juščenka predlagal za predsednika vlade. "Viktorju Andrejeviču Juščenku sem pripravljen ponuditi mesto premierja. Z novo ustavo bi tako dobil vodilno vlogo v državi," je izjavil Janukovič. Sporna ustavna reforma, ki so jo kritizirale ZDA in EU, predvideva krepitev moči premiera in parlamenta na škodo predsednika.