Upravljavec enega največjih letališč na svetu se je za ukrep odločil, ker je letališke prostore preplavilo več kot 5000 protestnikov. S prihodi na letališče so poleg tega močno zgostili promet v njegovi okolici in povsem napolnili parkirišča ob letališču.
"Javnosti svetujemo, naj ne prihaja na letališče," je še navedlo vodstvo letališča. Po objavi obvestila o odpovedi letov so začeli obvestilo predvajati tudi prek zvočnikov v letališki zgradbi in ljudi obenem pozivati, naj jo zapustijo.
Na letališču in v njegovi okolici so protesti potekali že pretekle dni, a niso bili tako številčni. Kljub temu se je na njih zbralo več kot tisoč ljudi.
Hongkonški letalski prevoznik Cathay Pacific je svoje zaposlene danes opozoril, da jih lahko odpustijo, če bodo sodelovali na protestih ali protestnike zgolj podpirali.
Preko hongkonškega letališča je sicer v letu 2018 potovalo 75 milijonov potnikov.
Protesti zaradi zakona o izročitvah osumljencev Kitajski, pa tudi proti policijskemu nasilju
Množični protesti so izbruhnili 9. junija zaradi predloga zakona, ki bi dopustil izročitev osumljencev hujših kaznivih dejanj Kitajski. Čeprav so oblasti predlog zakona umaknile, so protesti v prerasli v obsežne protivladne proteste.
V zadnjih dveh tednih jih je zaznamovalo tudi nasilje, tako na strani protestnikov kot policije. Slednja je večkrat streljala na protestnike z gumijastimi naboji in proti njim uporabila solzivec, ti pa so policiste napadali nazaj. V več posredovanjih policije je bilo tako ranjenih več ljudi.
Hongkonške oblasti so ta teden proti več kot 40 aktivistom vložile obtožnice zaradi upora in jim grozi do deset let zapora. Poteza je le še dodatno podžgala protestnike, ki verjetno še nekaj časa ne bodo odnehali. Glede na nedavno javnomnenjsko raziskavo z vlado ni zadovoljnih 70 odstotkov vprašanih, raven nezaupanja pa znaša 60 odstotkov.
Zaradi protestov so v zadnjih tednih v Hongkongu že opazili upad števila turistov, številne države pa so med drugim izdale varnostna opozorila za mesto. Tudi na strani slovenskega zunanjega ministrstva piše, naj se popotniki v Hongkongu izogibajo krajem množičnih zborovanj ter naj pozorno spremljajo aktualna poročila in medije.
Hongkong je nekdanja britanska kolonija, ki je leta 1997 postala administrativno območje Kitajske, a ji je bila v skupni deklaraciji zagotovljena avtonomija vse do leta 2047. Številni prebivalci oziroma protestniki menijo, da so njihove pravice in svoboščine v zadnjih letih ogrožene.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.