Potem ko je sodišče v Clevelandu 31-letnega policista Michaela Brela oprostilo obtožb uboja neoborožene temnopolte dvojice, ki je bila leta 2012 tarča streljanja več policistov med vožnjo z avtomobilom, so v soboto zvečer v mestu na srednjem zahodu ZDA izbruhnili manjši protesti.
Okoli 200 protestnikov je na ulicah vztrajalo dolgo v noč. Po razglasitvi oprostilne sodbe so se zbrali pred poslopjem sodišča in vzklikali: "Roke gor, ne streljaj". Nato so se sprehodili do mesta, kjer je bila dvojica ustreljena. Nekateri so imeli napise: "Sem jaz naslednji".
Načelnik policije v Clevelandu Calvin Williams je danes sporočil, da so prijeli 71 ljudi, ki so se po mirnih protestih ločili od protestnikov in v nekaterih primerih žalili mimoidoče. Dodal je, da je policija ukrepala in izvajala aretacije, ko je prihajalo do nasilja in se protestniki niso hoteli raziti. Nek protestnik je vrgel znak v lastnika neke restavracije. Med protestom pa je bila poškodovana tudi ženska, ki je sedela v restavraciji, ko je eden od protestnikov vrgel kamen v okno.
Župan mesta Frank Jackson je dejal, da oblasti podpirajo mirne demonstracije, da pa bodo v primeru potrebe izvedli dodatne aretacije, saj ne bodo tolerirali nasilja.
Njun avto zaropotal, policija mislila, da je šlo za strel
Brelo je 29. novembra 2012 s pokrova avtomobila skozi prednje steklo izstrelil 15 strelov. Vsega skupaj je bilo sicer v streljanju udeleženih 13 policistov, ki so skupno izstrelili 137 strelov, a obtožen je bil je Brelo, ker da dvojica v avtu - Timothy Russell in Malissa Williams - ni več predstavljala morebitne nevarnosti, ko je streljal on.
Par je pozornost vzbudil, ko je njun avtomobil med vožnjo mimo policijske postaje zaropotal, policija pa se je pognala v lov za njim, misleč, da je šlo za strel.
Primer je sprožil preiskavo pravosodnega ministrstva, ki je ugotovila, da se je clevelandska policija navzela vzorca uporabe prekomerne sile in kršitve državljanskih svoboščin.
ZDA pretresajo primeri policijskega nasilja
Sodnik je priznal, da se ZDA spoprijemajo z več primeri domnevnega policijskega nasilja, utemeljenega na rasni pripadnosti. A kot je zatrdil, ne bo "žrtvoval" Brela, če dokazi pač niso zadostni za obsodbo. "Kriv ali ne kriv, sodba v civilizirani družbi ne bi smela biti razlog niti za proslavo niti za nemire," je dejal sodnik John O'Donnell.
ZDA so bile v zadnjem času priče nizu smrti, povezanih s policijskim nasiljem, od katerih jih je kar nekaj sprožilo hude nemire. Tudi v samem Clevelandu je novembra lani policist ustrelil 12-letnega temnopoltega dečka, ki je mahal z repliko pištole, kar je sprožilo ostro razpravo o policijski rabi smrtonosne sile.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.