Tujina

Protestniki dosegli svoje?

Pariz, 12. 04. 2006 17.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Francoski poslanci so sprejeli nov predlog zakona o zaposlovanju, potem ko so po državi potekali množični protesti.

Francoksi notranji Nicolas Sarkozy in premier Dominique de Villepin - zagovornika spornega zakona o zaposlovanju
Francoksi notranji Nicolas Sarkozy in premier Dominique de Villepin - zagovornika spornega zakona o zaposlovanju FOTO: Reuters

Spodnji dom francoskega parlamenta je sprejel kompromisni predlog zakona o zaposlovanju, ki bo nadomestil zakonodajo, ki je uvajala sporno pogodbo o prvi zaposlitvi (CPE) in po vsej državi sprožila val nezadovoljstva. Za predlog vladajoče stranke UMP, ki predvideva finančno pomoč za delodajalce, ki bi zaposlili mlade med 16. in 25. letom z neustrezno izobrazbo ali iz "občutljivih urbanih območij", je glasovalo 151 poslancev narodne skupščine, 93 jih je bilo proti.

Finančna pomoč delodajalcem

Finančna pomoč delodajalcem

Študentje so proti predlogu zakonu, ki je delodajalcem dopuščal odpuščanje mladih do 26 leta brez pojansila, protestirali več tednov
Študentje so proti predlogu zakonu, ki je delodajalcem dopuščal odpuščanje mladih do 26 leta brez pojansila, protestirali več tednov FOTO: Reuters

Po novem zakonu, o katerem bo predvidoma v četrtek glasoval še zgornji dom parlamenta, senat, bo država omenjenim delodajalcem namenila pomoč za obdobje dveh let. Za vsakega mladega zaposlenega človeka bo po novem zakonu v omenjenih primerih delodajalec prejel pomoč. Za prvo leto zaposlitve bo ta znašala 400 evrov, drugo leto pa 200 evrov mesečno.

Stroški, ki jih bo ob uveljavitvi novega predloga zakona imela Francija, bodo po prvih ocenah letos znašali 150 milijonov evrov, za leto 2007 pa so ocenjeni na 300 milijonov evrov. Tako nastale stroške naj bi krili z zvišanjem davka na tobačne izdelke. Kratkoročno naj bi zagotovili tudi 50.000 mest za izobraževanje zapostavljene mladine.

Poleg študentov in dijakov so na ulice prišli tudi predstavniki različnih sindikatov, s katerimi se vlada ni posvetovala ob pripravi spornega predloga zakona
Poleg študentov in dijakov so na ulice prišli tudi predstavniki različnih sindikatov, s katerimi se vlada ni posvetovala ob pripravi spornega predloga zakona FOTO: Reuters

Razmere na francoskih univerzah se umirjajo

Francoski predsednik Jacques Chirac je CPE, ki je delodajalcem dovoljeval, da v roku dveh let brez razloga odpustijo delavce, mlajše od 26 let, umaknil v ponedeljek po skoraj več tedenskih protestih sindikatov in študentskih združenj. Chirac je po sprejetju zakona v narodni skupščini pozval študente, naj zdaj končajo proteste in se znova posvetijo študiju.

Na številnih francoskih univerzah, kjer je bilo zaradi sporne zakonodaje o zaposlovanju zadnji mesec moteno delovanje, so se dva dni po umiku CPE, odločili za nadaljevanje pouka in tako potrdili, da se razmere na univerzah normalizirajo. Kot je sporočilo francosko ministrstvo za izobraževanje, je pouk še vedno moten na 17 od 62 univerz, kjer se še niso začele velikonočne počitnice, na dveh pa je popolnoma blokiran.

Na več univerzah, kjer študentje še protestirajo, pa naj bi v četrtek priredili tajno glasovanje, s katerim bodo odločili glede nadaljnjega ravnanja. V času najostrejših protestov proti CPE je bilo blokirano delo dveh tretjin od skupno 84 francoskih univerz.

CPE je močno vznemiril tudi dijake na francoskih srednjih šolah, kjer so se razmere danes skoraj v celoti normalizirale.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.