Dve leti po začetku množičnih protestov proti takratnemu egiptovskemu predsedniku Hosniju Mubaraku je danes več tisoč Egipčanov protestiralo proti novi islamistični vladi.
V Kairu se je več tisoč protestnikov zbralo na znamenitem trgu Tahrir, v bližini pa je prišlo do niza posamičnih spopadov s policijo. Demonstranti so se odpravili tudi pred predsedniško palačo v predmestju Kaira, od koder jih je policija pregnala s solzivcem.
Protestniki so se v Kairu za krajši čas zbrali tudi pred zgradbo državne televizije in na cesti začasno ustavili promet v obe smeri. Prišli so tudi pred poslopje ministrstva za informiranje. V bližnje poslopje, kjer ima urade Muslimanska bratovščina, iz katere izhaja Mursi, pa so protestniki metali kamenje.
Že dan pred današnjimi napovedanimi protesti so se v četrtek v bližini trga Tahrir v Kairu spopadli policisti in nasprotniki vlade, ki so želeli podreti betonski zid pred vladno četrtjo. Pri tem je bilo poškodovanih 16 ljudi.
Demonstracije in spopadi s policijo so danes izbruhnili tudi v Aleksandriji na severu države, potem ko so protestniki obkolili policijsko postajo ter vanjo začeli metati kamenje. Policija je odgovorila s streli v zrak in uporabo solzivca, da bi razgnala protestnike. Skupina protestnikov je vdrla v sodišče in blokirala ceste v središču mesta.
V Ismaliji na vzhodu in v delti Nila na severu države so demonstranti napadali sedež tamkajšnjih lokalnih oblasti, v mestu Damiet pa so poslopje lokalnih oblasti obkolili. V kraju Kaf el Šejk so napadli stavbo sodišča, navajajo očividci. V vseh teh krajih je ob tem prišlo do spopadov s policijo.
Privrženci egiptovskih opozicijskih strank so za "družbeno pravičnost" in proti "vladavini Muslimanske bratovščine" protestirali tudi drugod po Egiptu, med drugim v mestu Suez in kraju Al Ariš na Sinajskem polotoku.
V spopadih v več mestih je bilo tako po navedbah reševalcev poškodovanih najmanj 250 ljudi.
Egiptovski predsednik Mohamed Mursi je v četrtek medtem govoril o kontrarevoluciji. Zatrdil je, da proteste proti vladi vodijo "ostanki Mubarakovega režima". Demonstranti pa Mursiju očitajo, da je izdal cilje revolucije, ki se je začela 25. januarja 2011 in je 17 dni pozneje privedla do Mubarakovega odstopa.
Zahtevajo preklic islamistično naravnane ustave
Proteste naj bi vodil glavni sekularni opozicijski blok, Fronta narodne rešitve, na njih pa so zahtevali preklic islamistično naravnane ustave, ki so jo Egipčani na spornem referendumu decembra lani sicer podprli. Sekularna opozicija poudarja, da bi nova ustava lahko spodkopala temeljne pravice, trdi pa tudi, da je na referendumu prišlo do množičnih poneverb.
Mursi izhaja iz vrst Muslimanske bratovščine
Podporniki predsednika, ki je izšel iz vrst Muslimanske bratovščine, so napovedali, da se današnjih demonstracij ne bodo udeležili, oblasti pa so okrepile varnostne ukrepe okoli državnih institucij in policijskih poslopij.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.