
Protestni val je zajel tudi Oman. Kot pravijo priče, je policija s solzivcem in kamni razgnala protestnike, ki so se zbrali na glavnem trgu v industrijskem mestu Sohar. Policija se je nato umaknila, a nekateri protestniki so se s petrolejkami in vžigalicami napotili proti policijski postaji. Da bi preprečila vdor protestnikov na policijsko postajo, je policija na njih začela streljati z gumijastimi naboji.
V spopade se je že vključila vojska, ki želi zavarovati območje. Kor poroča Reuters, gorita policijska postaja in vladno poslopje.
Dve osebi sta v spopadih umrli, po poročanju priča naj bi bilo vsaj osem oseb poškodovanih.
Na drugi dan protestov v mestu Sohar naj bi se zbralo vsaj 2000 protestnikov. Protesti potekajo tudi v mestu Salalah, kjer protestniki že od petka kampirajo v bližini guvernerjeve pisarne.
V petek se je okoli 300 protestnikov zbralo na ulicah mesta Ruwi in zahtevalo politične reforme in povišanje plač. Vzklikali so “želimo demokracijo” in “želimo višje plače in nova delovna mesta.”
“Cene hrane in drugih dobrin so v zadnjih treh letih skokovito narasle,” je dejal študent Mohammed Hashil. Protestniki so na ulicah vztrajali dobro uro, nato pa so se razšli. O aretacijah niso poročali.
Prejšnji teden je okoli 500 protestnikov v glavnem mestu Muscat zahtevalo politične reforme in boljšo plačo. Protesti so potekali mirno.
V odzivu na proteste je sultan Qaboos bin Said v svojem kabinetu zamenjal šest ministrov.
Oman sicer velja za socialno dobro razvito državo, vendar pa je avtarkičen in politično še vedno precej avtokratski. Stranke in sindikati so prepovedani, je pa sultan leta 2004 vzpostavil voljeni "posvetovalni svet".
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.