Hrvaška je še vedno v šoku po včerajšnji obsodbi generalov Anteja Gotovine in Mladena Markača. Ogorčenje in nezadovoljstvo so Hrvati danes izrazili na protestih, ki so potekali v več mestih.
Točno opoldne se je začel protest na Trgu Bana Josipa Jelačića v Zagrebu. Protest sta organizirala gibanje Hrast in politična iniciativa Akcija za bolju Hrvatsku, na njem pa so se zbrali predvsem vojni veterani ter privrženci obsojenih generalov. Na trgu se je po oceni organizatorja Željka Sačića zbralo več kot 50.000 ljudi. Po poročanju Dnevnik.hr pa se je zbralo 10.000 ljudi. Protesta se je udeležil tudi kontroverzni pevec Marko Perković Thompson.
Protest se je začel z minuto molka. Na odru se je zvrstilo več govornikov. "Spomnimo se na vse, ki so umrli za Hrvaško," je dejal prvi govornik. Iz množice je bilo slišati vzklike "izdaja" in "lopovi". Slišati je bilo tudi vzklike: "Jadranka odidi."
"Živimo v svetu, kjer se dogajajo tudi nepravice. A to nas mora le še narediti močnejše," je dejal drugi govornik. "Naši generali so junaki. Cela Hrvaška je z njimi. Oni bi morali voditi državo," je dejal še eden od govornikov. "Želimo, da prekinete pogajanja z EU, to je edina rešitev za naše generale. Ne želimo biti člani Unije, kjer je enakost le beseda na papirju," se je še slišalo z govorniškega odra. "Včeraj je umrla vera v pravično sojenje."
Protestniki so zastavo EU, ki je visela na drogu, sneli in zamenjali s hrvaško zastavo. Na trgu so se sicer vile številne hrvaške zastave in tudi zastave proti Evropski uniji. So pa nekateri povezali hrvaško in ameriško zastavo skupaj z napisom "Skupaj 1995".
Številni protestniki so odgovornost za razsodbo hrvaškim generalom v Haagu pripisali tudi politikom, njihova ravnanja pa označili za izdajo. Obsodili so politiko Jadranke Kosor, Stipeta Mesića in Iva Sanaderja.
Že včeraj pa je soborec in poročna priča Anteja Gotovine Željko Dilber dejal, da Gotovina ne podpira današnjega shoda v Zagrebu. "Če bi tak shod lahko kakor koli vplival na razsodbo, bi ga jaz prvi podprl. A to je ribarjenje v kalnem, priložnost za osebno promocijo posameznikov, tudi Sačića in ne samo njega. Cilj tega zborovanja ni Ante, prav tako ne razsodba, temveč so to politični cilji posameznikov," je povedal Dilber.
Protest v Zagrebu se je končal po dveh urah in pol s pozivom k udeležbi na naslednjem protestu, ki bo 23. aprila ob 12. uri v Splitu.
Incident v Splitu
Okoli tisoč protestnikov pa se je tudi danes zbralo v Splitu. Protesti so potekali tudi v Osijeku in na Reki.
V videu si oglejte, kaj se je zgodilo med govorom splitskega župana.
Na protestu v Splitu se je zgodil incident. Splitskega župana Željka Keruma je med govorom na odru napadel mladenič. Najprej je županu nekaj rekel, nato pa ga je udaril. Kerum mu ni ostal dolžan in se je začel prerivati z njim. Vse skupaj je trajalo le nekaj sekund, nato pa so posredovali varnostniki. Kerum sicer sploh ni bil predviden kot govornik. V bližini kraja protesta se je udeležil otvoritve nekega lokala. Ko so ga organizatorji zagledali med množico, so mu predlagali, da spregovori. Kerum se je povabilu odzval. Nemirna noč po obsodbi generalov Po izreku sodbe generaloma Gotovini in Markaču, je noč v Zadru minila nemirno. Policija je ponoči več kot desetkrat posredovala zaradi zažiganja gum, blokiranja cest z metanjem kamnov, zažiganja kontejnerjev za smeti ter pisanja grafitov. Jutro je šele pokazalo pravo sliko razdejanja. Na stenah stavb je mogoče prebrati: "Prodali ste Anteja za evropsko karto", "Sovražim vlado", "Gotovina heroj" ter "Izdajalci".
V incidentih sicer ni nastala večja materialna škoda, tudi poškodovan ni bil nihče, prav tako niso nobenega pridržali, je sporočila policija.
Obsodba še ni pravnomočna
Bitka na sodišču pa še ni končna, saj sedaj sledijo pritožbe na obsodbo. Odvetniki Gotovine in Markača se morajo pritožiti v 30 dneh, pritožbo pa morajo spisati v 75 dneh, poroča Index.hr. Pritožbeni postopek se bo po ocenah zavlekel na dve leti. Pravnomočno obsodbo tako lahko torej pričakujemo leta 2013. Do takrat pa bo dvojica ostala v zaporu v Scheveningenu.
Črni scenarij za oba bi bil, da prvostopenjska obsodba tudi postane pravnomočna. V tem primeru bi Gotovina, ki je že odslužil več kot pet let zaporne kazni, na svobodo prišel leta 2022. Markač, ki je v zaporu od leta 2007, pa bi lahko zapustil zapor leta 2020. A pravni strokovnjaki ne izključujejo možnosti, da bi se generala že po odločitvi o pritožbi znašla na prostosti.
Kosorjeva z vojnimi veterani
Hrvaška premierka Jadranka Kosor in predstavniki 48 hrvaških veteranskih združenj so se danes v Zagrebu dogovorili za sodelovanje v pritožbenem procesu v petek obsojenih generalov Anteja Gotovine in Mladena Markača na haaškem sodišču. "Kljub čustvom moramo ostati zbrani in na pomoč poklicati najboljše pravne strokovnjake," je dejala Kosorjeva.
Pri tem je na skupni novinarski konferenci po srečanju izrazila tudi zadovoljstvo, da so predstavniki veteranskih združenj izrekli podporo vladi za končanje pogajanj Hrvaške za vstop v EU. "V trenutku, ko preučujemo, kaj vse se je zgodilo, je izjemno pomembno slišati, da hrvaški branilci menijo, da ni alternative, kot da Hrvaška zaključi pogajanja in postane 28. članica EU," je dejala.
Glavni dogovor današnjega triurnega sestanka, ki se ga je udeležil tudi oproščeni general Ivan Čermak, je bil sicer v tem, da si bodo vsi skupaj prizadevali, da najdejo kar najboljše pravne argumente, da bi v pritožbenem postopku ovrgli razsodbo haaškega sodišča. Kosorjeva je pri tem zagotovila vso pomoč hrvaške vlade in napovedala, da se bo vlada vključila v proces kot "prijatelj sodišča".
Premierkin svetovalec, upokojeni general Damir Krstičević, je ob tem še pojasnil, da Hrvaška ne more zapustiti generalov Gotovine in Markača, saj se nista šla zasebne vojne. "Kot organizirana država in družba moramo biti enotni, modri in dostojanstveni brez delitev, da bi povrnili ponos in pravico hrvaškemu človeku in branilcu," je dejal.
Kosorjeva pa je napovedala tudi diplomatsko aktivnost proti razsodbi haaškega sodišča. Tako so med drugim tujim veleposlaništvom že razposlali študijo hrvaške Akademije pravnih znanosti z naslovom Teorija skupnega zločinskega dejanja in mednarodno kazensko pravo - izzivi in kontroverznosti.
Za obrambo generalov bodo angažirali "najboljše odvetnike", je še napovedala Kosorjeva. Poleg tega pa so se danes dogovorili tudi za vzpostavitev delovne skupine predstavnikov veteranskih združenj in ministrov, ki bo ugotavljala, kaj vse bi se še dalo storiti za obrambo generalov. Skupina naj bi se znova sestala prihodnji teden.
Preberite še: Ante Gotovina je bil na begu 1613 dni, ko so ga vklenili med večerjo na Kanarskih otokih.
KOMENTARJI (402)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.