Italijanske šole pred potrditvijo šolske reforme v senatu, ki je predvideno za sredo, in splošno stavko, ki je napovedana za četrtek, nadaljujejo s protesti, shodi in zasedbami šol proti spremembam šolske zakonodaje. Na drugi strani pa potekajo tudi nasprotni protesti, s katerim se študenti zavzemajo za nemoten pouk.
Kot poročajo italijanski mediji, je v ponedeljek približno 30 študentov psihologije na rimski univerzi La Sapienza protestiralo kar v spodnjem perilu, na koži pa so nosili napise "oropali ste raziskovanje". Po podatkih organizatorjev je v ponedeljek v Rimu protestiralo 7000 študentov, po podatkih policije pa naj bi jih bilo zgolj 2000, poroča italijanski časopis La Stampa.
Na cesteh 10 tisoč protestnikov
Danes pa se je po podatkih študentske zveze v znak nasprotovanja ukrepom šolske ministrice Mariestelle Gelmini v središču prestolnice zbralo 10.000 protestnikov. Nekateri od njih so se napotili pred senat, kjer je prišlo do manjših napetosti med protestniki in policijo. Enega študenta so pridržali, ker je pljunil policista.
Protesti, katerih vrhunec bo v četrtek, ko bo dan po razpravi senatorjev o odloku po šolah potekala splošna stavka, potekajo tudi drugod po državi, kjer študenti med drugim še vedno zasedajo šole in fakultete. To je povzročilo izoblikovanje nasprotnih protestnih skupin, ki se zavzemajo za nemoten pouk in so predlogu desnosredinske vlade Silvia Berlusconija naklonjene. Protest proti protestu na univerzah poteka tudi na spletu, zlasti na spletni strani Facebook.
Proti zmanjšanju zaposlenih
Učitelji, učenci, študenti, profesorji in starši proti odloku Gelmini, ki poleg zmanjšanja števila učiteljev v osnovnih šolah s tri na enega predvideva tudi zmanjšanje drugega zaposlenega osebja v osnovnih šolah, uvedbo ocenjevanja vedenja učencev, ki bo lahko vplivala na končni uspeh, ter uvedbo šolskih halj za učence, protestirajo že približno dva tedna. Najodmevnejši je bil sobotni, ko naj bi se po podatkih sindikatov na nekdanjem rimskem hipodromu Circus Maximus zbralo 2,5 milijona ljudi iz vse Italije. Številka je sicer sprožila nemalo dvomov, ki so se opirali na podatek, da lahko dirkališče sprejme zgolj 300.000 ljudi.
Svoje stališče do odloka Gelmini je po poročanju La Stampe izrazila tudi katoliška revija Famiglia Cristiana, ki sicer po besedah Vatikana ne zastopa celotne Rimskokatoliške cerkve. Revija meni, da bi bilo treba odlok Gelmini umakniti. A senat bo, kot je dejal predsednik senatorjev Maurizio Gasparri, spremembo kljub vsemu potrdil.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.