Tokrat so proteste zaznamovali študenti več srbskih fakultet, ki so protestni shod začeli pred študentskim domom '4. april', študente pa pozivali, naj bodo del 'petih milijonov, ter da naj se 'prebudijo'.
Zbrano množico je pred Filozofsko fakulteto nagovorim tudi pisatelj Marko Vidojković, ki je dejal, da Vučić "hodi naokoli in razlaga, da je vse super, on, ki je prekršil ne vem koliko zakonov, in to še naprej počne vsakodnevno. Mi smo njegovi talci. Črna knjiga te vlade bo imela na tisoče strani," poročajo srbski mediji. Imel pa je tudi sporočilo za opozicijo: "Gledamo vas". Le nekaj dni pred tem je sicer opozicija ponudila protestnikom in 'vsem državljanom' t.i. Sporazum z narodom.
Protestni shod se je nadaljeval do državne televizije, kjer so zaposlene pozivali, naj se jim pridružijo, ter do sedeža vlade, kjer so zahtevali odstop odstop predsednika.
Prvi protesti so v ledenem mrazu in močnem sneženju potekali konec novembra pod geslom 'Stop krvavim srajcam'. Izbruhnili so po napadu na enega od ustanoviteljev opozicijske Zveze za Srbijo Borka Stefanovića, ki ga je skupina moških 23. novembra v Kruševcu fizično napadla. Storilce so kmalu zatem prijeli, a vodje opozicije so trdile, da je bila v napad vpletena Vučićeva vladajoča Srbska napredna stranka, kar sicer slednja zanika.
Protesti so se kmalu sprevrgli v demonstracije proti srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću, ki je naznanil, da ne bo odstopil in razpisal novih volitev, tudi če bo na ulicah pet milijonov ljudi - in rojen je bil nov slogan množičnih demonstracij, ki potekajo že deseto soboto zapored, razširili pa so se po vsej državi. Vučiću očitajo avtokratsko vodenje države, da si je podredil medije in preko njih obračunava z opozicijo.
Zahteve protestnikov se iz sobote v soboto stopnjujejo, med drugim sedaj od nacionalne televizije RTS zahtevajo, da nameni vsaj pet minut svojega informativnega programa protestom, ter da bolj pravično in enakopravno poroča o vseh političnih strankah. Zahtevajo pa tudi odstop generalnega direktorja RTS, ter notranjega ministra Nebojše Stefanovića.
Protesti ob četrtkih, petkih in sobotah potekajo tudi v drugih srbskih mestih, kot so Niš, Novi Sad, Kragujevac, Čačak, Kraljevo, Topola, Arandželovac, Smederevo, Negotin, Šabac, Trstenik, Kruševac, Vranje, Subotica, Pančevo, Užice, Bor, Valjevo, Vršac, Zaječar, Subotica, Loznica in Gornji Milanovac.
Na prvem protestu so se tokrat v mestu Gracanica zbrali kosovski Srbi.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.