V srbski prestolnici je policija okrepila navzočnost pred tujimi veleposlaništvi. V mestu je pred za danes napovedanimi novimi demonstracijami proti neodvisnosti Kosova za zdaj mirno.
Srbi zapuščajo pravosodne organe na Kosovu
Uslužbenci srbske narodnosti, zaposleni na pravosodnih institucijah pod pokroviteljstvom misije Združenih narodov na Kosovu (Unmik), so zapustili svoje dosedanje položaje in se bodo pridružili pristojnim srbskim organom, je sporočilo srbsko ministrstvo za pravosodje.
Kot je v sporočilu za javnost, objavljenem na spletni strani, zapisalo
omenjeno srbsko ministrstvo, so se s ciljem krepitve institucij
Republike Srbije na Kosovu uslužbenci srbske narodnosti, ki so doslej
delali za pravosodne institucije Unmika, vrnili na položaje v matičnih
organih na Kosovu.
Srbsko pravosodno ministrstvo je tako prejelo izjave sodnikov,
uslužbencev sodišč in sodnikov za prekrške o umiku z dosedanjih
položajev. Tako se pet sodnikov in 25 uslužbencev sodišč vrača na
položaje v Leposaviću, Vučitrnu, Kosovski Mitrovici in Prištini ter
Zubinom potoku.
Protesti v Kosovski Mitrovici
Nekaj sto srbskih študentov iz Beograda, Niša in Kragujevca se
je zbralo na protestu na mejnem prehodu Jarinje. Do Kosovske Mitrovice
se je uspela prebiti le skupina 60 študentov iz Kragujevca, ki so mejni
prehod Jarinje prečkali že zjutraj. 12 kilometrov so pešačili, nato pa
so jih avtobusi prepeljali do mesta.
Na mejnem prehodu Jarinje je vladala zmeda, saj so protestniki
na obeh straneh administrativne črte. Namreč, srbska mejna kontrola je
študente spuščala naprej na Kosovo, UNMIK, Kfor in kosovska policija pa
so jih zaustavili in prepovedali nadaljevati pot. Že od 6. ure zjutraj
je vstop na Kosovo dovoljen le osebam, ki živijo v pokrajini ter
osebam, ki ne predstavljajo grožnje za javni red in mir.
5.000 študentov Univerze v Prištini (njen sedež je začasno v severnem delu Kosovske Mitrovice) je na protestnem shodu v severnem delu Kosovske Mitrovice sporočilo, da je Kosovo sestavni in neodtujivi del Srbije. "Nikoli ne bomo priznali neodvisnost Kosova,“ so bili enotni.
"Šolali se bomo še naprej na prištinski univerzi, toda držali se bomo srbskih šolskih zakonov, saj sta Kosovo in Srbija eno,“ so sporočili. "Lahko zaprejo meje in našim kolegom preprečijo vstop na Kosovo, toda ne bo jim uspelo pretrgati močne vezi Kosova in Srbije, saj Kosovo je Srbija.“
Nato se je množica napotila k mostu na reki Ibar, ki deli severni,srbski in južni, albanski del Kosovske Mitrovice. Tam jih je pričakalo 70 pripadnikov kosovske policije in UNMIK, polovica jih je bilo v polni bojni opremi. Večjih incidentov ni bilo, saj so organizatorji protesta preventivno naredili kordon med študenti in policijo. Pokale so le petarde. Na albanski strani Kosovske Mitrovice je bilo pripravljenih približno 50 pripadnikov Kforja, ki so mirno opazovali dogajanje na srbski strani. Protestniki so nosili srbske državne zastave ter transparente z napisi "Kosovo je Srbija“, "Teroristi = Separatisti“, "Neće nas Tači da tlači (Thaqi nas ne bo tlačil)".
Grozijo novinarjem B92
Sinoči so v prestolnici potekali protesti in izgredniki.Po zadnjih podatkih je zdravniško pomoč v bolnišnicah poiskalo najmanj 212 ljudi, med njimi kar 46 policistov, še približno 500 oseb je poiskalo zdravniško pomoč. Policija je aretirala 192 oseb, poroča srbska spletna stran B92.
Med poškodovanimi so tudi najmanj trije novinarji. Nizozemskega
novinarja so pretepli pred ameriškim veleposlaništvom, po poročanju
ruske agencije Ria Novosti pa sta bila med protesti poškodovana tudi
dva ruska novinarja.
Na spletni strani You Tube se je včeraj pojavil šokanten video posnetek, v katerem neznanci z računalniško simulacijo likvidirajo dva voditelja dnevnika TV B92. Na naslov te medijske hiše so namreč prispele obtožbe, da je odgovorna za odcepitev Kosova. Vodstvo B92 je od srbskega notranjega ministrstva že zahtevalo, da razišče, od kod prihajajo grožnje. Obenem je sporočilo, da bodo njihovi novinarji, ne glede na grožnje, nadaljevali svoje delo in javnost obveščali o vsem, kar jo zanima in ima pravico zvedeti.
Dan potem je mirno
Sicer pa je dan po protestih, na katerih je v Beogradu po najnovejših podatkih policije sodelovalo več kot pol milijona ljudi, v mestu mirno. Kot je za 24ur.com povedala novinarka radia B92 Suzana Trninić incidentov ni, vse sile pa so usmerjene v odpravljanje nastale škode. V ameriškem veleposlaništvu, ki so ga protestniki napadli in zažgali okrog šestih popoldne, pa je policija našla zoglenelo truplo, vendar identiteta žrtve za zdaj še ni znana. Predstavniki veleposlaništva so sporočili, da ne gre za njihovega zaposlenega, vzrok smrti žrtve pa še ni znan.
Identiteta še ni znana
Kot je za 24ur.com povedal novinar Pink TV Mladen Mijatović, policija doslej še ni sporočila identitete trupla, ki so ga sinoči našli v prostorih veleposlaništva ZDA. Ne gre za ameriškega državljana, saj so vsi marinci, ki so bili med napadom v prostorih veleposlaništva živi in zdravi. Najverjetneje je žrtev eden od protestnikov, ki je vstopil skozi eno od dveh razbitih oken veleposlaništva. Gre za moško osebo, truplo pa so odpeljali na Vojaško medicinsko akademijo, kjer izvajajo identifikacijo z metodo DNK analize. Truplo je bilo namreč povsem zoglenelo in ni druge možnosti, da bi ugotovili identiteto žrtve. Zdravniki na sodni medicini pa bodo tudi ugotovili vzrok njegove smrti.
Uničevali in ropali
Med včerajšnjimi protesti je nekaj sto mlajših oseb v samem središču mesta med in po demonstracijah uničevalo in oropalo več deset trgovin in lokalov. Najbolj so se znesli nad restavracijami verige McDonalds, ki so povsem uničene. V neko restavracijo v središču na Terazijah, ki je prav tako povsem uničena, so v izložbeno okno odvrgli eksploziv, vhod restavracije pa je danes zabarikadiran z deskami. V ulici Kneza Miloša, najbolj prometni ulici v mestu, je že dopoldne promet stekel normalno, pred zgradbami ambasad pa so policisti. Pred ameriškim veleposlaništvom, ki so ga sinoči napadli protestniki in zanetili požar, so policisti v bojni opravi, mimoidoči in novinarji pa opazujejo povsem uničeno zgradbo in posledice sinočnjega požara. Pred hrvaško ambasado, ki je bila včeraj prav tako močno poškodovana, so še vedno ostanki zgorelega avtomobila, na stavbi pa spet plapola hrvaška zastava, ki so jo izgredniki sinoči odstranili. Tudi na zgradbi nemške ambasade je v pritličju nekaj oken razbitih, varuje pa jo policija.
Na Hrvaškem zažgali srbsko zastavo
Tudi na osrednjem zagrebškem Trgu bana Jelačića je sinoči prišlo do izgredov. Več kot 40 navijačev Dinama, znanih kot Bad Blue Boys, se je zbralo na omenjenem trgu in skandiralo: "Zagrebčani, zakaj molčite, v Beogradu so nas napadli" ter: "Vukovar, Vukovar" in druge parole. Navijače, ki so prižigali tudi bakle in sežgali srbsko zastavo, je pri početju podprlo tudi okoli 300 mimoidočih.
Zagrebška policija je hitro reagirala, blokirala je osrednji trg in odpeljala navijače na informativni pogovor. Aretirali so 44 oseb. Pri intervenciji je prišlo tudi do prometne nesreče med dvema policijskima voziloma, en policist pa je bil pri tem lažje ranjen. Hrvaški mediji poročajo, da je bil protest navijačev verjetno reakcija na napad na hrvaško veleposlaništvo v Beogradu.