Pred napovedanim zgodovinskim sojenjem 12 katalonskim separatističnim voditeljem se je v španski prestolnici zbralo na desettisoče protestnikov, ki protestirajo proti načinu, na katerega osrednja španska vlada obravnava katalonsko vprašanje. Socialistična manjšinska vlada premierja Pedra Sancheza naj bi bila namreč preveč popustljiva do katalonskih oblasti. Premier je sicer lani po izglasovani nezaupnici konservativnemu predhodniku Marianu Rajoyu na položaj prišel tudi s pomočjo glasov separatističnih strank iz Katalonije in je v parlamentu odvisen od njihove podpore.
Približno 45.000 ljudi se je po poročanju The Guardiana zbralo na osrednjem trgu Colon, na katerem so med drugim zahtevali razpis novih volitev. "Za enotno Španijo: volitve zdaj!" so vzklikali protestniki. Trg so prekrile rdečo-rumene barve španske nacionalne zastave, ljudje pa so vzklikali "Viva Espana" oziroma 'Živela Španija'.
'O enotnosti države se ni mogoče pogajati'
Trije ugledni novinarji so po poročanju STA ob vzklikanju demonstrantov prebrali manifest. "Nismo več pripravljeni na dodatna popuščanja tistim, ki hočejo uničiti našo državo," so med drugim zapisali kritiki prizadevanj Katalonije za neodvisnost. "O enotnosti države se ni mogoče pogajati," so še dejali.
Demonstracije sta organizirali konzervativna Ljudska stranka in desnosredinska Ciudadanos, podpira pa jih tudi skrajno desna stranka Vox. Prav tako naj bi se med demonstrante pomešali pripadniki manjših fašističnih in skrajno desnih skupin.
Številne državljane jezi, ker Sanchez še ni razpisal novih volitev. 46-letni premier je po prevzemu položaja sicer namignil, da namerava v doglednem času razpisati volitve, ni pa se jasno opredelil, kdaj.
"Sanchez nas je prevaral, dejal je, da bo prišlo do volitev, ampak doslej se to še ni zgodilo. Sedaj nam bo prisluhnil," je dejal vodja liberalne stranke Ciudadanos, Albert Rivera.
'Najpomembnejše sojenje od vrnitve demokracije'
Protestniki so se zbrali le dva dni pred začetkom sojenja katalonskim politikom, ki so z referendumom in razglasitvijo katalonske neodvisnosti sprožili eno največjih političnih kriz v Španiji v zadnjih desetletjih. Sojenje naj bi po napovedih trajalo tri mesece, prenašali pa ga bodo tudi po televiziji, med pričami pa se bodo znašli tudi nekateri vodilni španski voditelji. Devetim obtoženim, med katerimi je tudi nekdanji katalonski podpredsednik Oriol Junqueras in predsednik parlamenta Carme Forcadell, so obtoženi upora, grozi jim do 25 let zapora. Predsednik Vrhovnega sodišča Carlos Lesmes je proces opisal kot "najpomembnejše sojenje od vrnitve demokracije".
Nekdanji katalonski separatistični voditelj Carlos Puigdemont, ki se nahaja v izgnanstvu v Belgiji, je v nedavnem intervjuju za AP dejal, da "sojenje ne bo dejanje pravičnosti, temveč maščevanja".
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.